LGBTİ Onur Haftası Komisyonu'ndan gözaltına alınan Levent Pişkin ile ilgili açıklama

LGBTİ Onur Haftası Komisyonu gözaltına alınan Levent Pişkin ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
LGBTİ Onur Haftası Komisyonu'ndan gözaltına alınan Levent Pişkin ile ilgili açıklama
2020-08-11 06:40:55   Güncelleme: 2021-09-05 00:13:37    

Tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile cezaevinde görüşen Avukat ve HDP İstanbul İl Yöneticisi Levent Pişkin, sabaha karşı gözaltına alınmıştı. LGBTİ Onur Haftası Komisyonu gözaltına alınan Levent Pişkin ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

LGBTİ+ hareketinin aktivistlerinden, Onur Haftası gönüllüsü, Özgürlükçü Hukukçular Derneği aktif üyesi ve insan hakları savunucusu avukat arkadaşımız Levent Pişkin evine yapılan baskınla hukuksuz bir şekilde göz altına alındı.

Daha önce cumhurbaşkanı tarafından kendisine dava açılan Levent Pişkin, açık kimliğiyle tüm baskı ve yıldırma politikalarına karşı aktif şekilde mücadele ederek haksızlığa uğrayan arkadaşlarımızla dayanışmayı hep sürdürmüştür.

Son dönemde FETÖ/PDY ile mücadele adı altında, HDP milletvekilleri ve eş genel başkanlarının tutuklanmasına; kadın, çocuk, LGBTİ+ gibi birçok farklı alanda hak mücadelesi veren derneklerin kapatılmasına kadar varan cadı avının tüm muhalif gruplara yönelişine tanık olmaktayız. Havuz medyası tarafından çıkarılan, "bir Alman dergisi" aracılığıyla Selahattin Demirtaş'ın propogandasının yapılacagı haberiyle hedef gösterilen Levent Pişkin'in gözaltına alınması, özünde savunma hakkı ve avukat-müvekkil ilişkisine yapılan saldırıların bir devamıdır.  Bir avukatın müvekkiliyle görüşmesi de, görüşmeleri yurt içi ve yurt dışında basına iletmesi de suç teşkil etmez! Bu hukuk dışı soruşturma başlatma ve gözaltına alma uygulaması, savunma ve adil yargılanma haklarının açıkça ihlalidir.

Direnen herkesi daha fazla bir araya gelmeye ve ses çıkarmaya çağırıyoruz.

Levent Pişkin yalniz değildir, davanın takipçisi olacağız!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komisyonu

Vehaber Menu
Mabel Matiz'den 'Karakol' açıklaması: Ağlıyorum ama sevinçten Son şarkısının klibi nedeniyle hedef gösterilen Mabel Matiz'den açıklama geldi. Mabel Matiz’in klibi için RTÜK’ten telefon: Yayınlamayın! Ünlü şarkıcı Mabel Matiz'in son yayınlanan 'Karakol' isimli şarkısı için RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, şarkının klibiyle ilgili "RTÜK, Mabel Matiz'in son şarkısı için tek tek tüm müzik kanallarını arayarak 'yayınlamamalarını' yoksa olacaklar konusunda aba altından sopa gösterdi" dedi. Dünya trans kadınlar güzellik yarışmasında Filipinli Fuschia Anne Ravena birinci oldu 2004'ten bu yana Miss International Queen adıyla düzenlenen uluslararası trans kadınlar güzellik yarışması, bu yıl Tayland'da yapıldı. Birinci, Filipinler'den Fuschia Anne Ravena oldu. Nagehan Alçı: Bu cadı avının hepimizi boğduğunu görüyor ve endişe ediyorum HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, 20. LGBTİ + Onur Yürüyüşü öncesi Taksim’in kapatılması ve polisin sert müdahalesini eleştirdi. Alçı, “Bu cadı avının hepimizi boğduğunu görüyor ve endişe ediyorum” düşüncesini dile getirdi. TİHV: Onur yürüyüşlerinde 34'ü çocuk 526 kişi gözaltına alındı Türkiye İnsan Hakları Vakfı, "Onur Ayı" kapsamında düzenlenen etkinliklerindeki hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı bilgi notunda en az 526 kişinin işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığını açıkladı. Polis, Onur Yürüyüşü için Sıraselviler Caddesi'nde toplanan kitlenin önünü kapattı İstanbul'da saat 17.00'de başlayacak Onur Yürüyüşü öncesi sokaklar polis ablukasına alındı. Polis, Onur Yürüyüşü için Sıraselviler Caddesi'nde toplanan kitlenin önünü kapattı. LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü Komitesi, 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de İstanbul Beyoğlu’ndaki Sıraselviler Caddesi’ne gelinmesi için çağrıda bulunmuştu. Onur Yürüyüşü öncesi İstanbul Valiliği'nden karar: Bazı metro seferleri yapılmayacak Yarın saat 11.00 itibariyle M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı Şişhane, Taksim istasyonu ve F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı kapalı olacak. İzmir'de LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı İzmir'de düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri, İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Mükremin Gezgin: Olaydan sonra dışarı çıkamıyorum Doğum videosu çekmesinin ardından hedef gösterilen TikTok fenomeni Mükremin Gezgin, gelen tepkilerden sonra dışarı çıkamadığını söyledi. ODTÜ’deki Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı Polis, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) Onur Yürüyüşü’ne plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda gözaltı olduğu bildiriliyor.