Mahsa Amini protestolarına destek olan İranlı ünlü oyuncu 'Ülkeden ayrılmayacağım' dedi; başörtüsüz fotoğrafını paylaştı

İran’ın önde gelen kadın oyuncularından Taraneh Alidoosti, ülkede süren eylemlere destek olmak için sosyal medya hesabından zorunlu başörtüsünü çıkarttığı bir fotoğrafını paylaştı.
Mahsa Amini protestolarına destek olan İranlı ünlü oyuncu
2022-11-10 10:26:26   Güncelleme: 2022-11-10 10:26:26    

The Guardian’da yer alan habere göre, İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 'başörtüsü kuralına uymadığı' gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra öldürülmesiyle başlayan eylemler sekizinci haftasına girdi.

İran’da yaşayan tanınmış oyunculardan biri olan Taraneh Alidoosti açık bir şekilde Mahsa Amini için düzenlenen eylemlere desteğini açıkladı. Alidoosti, İran’da zorunlu olan başörtüsünü çıkarmış bir şekilde fotoğrafını paylaştı.

Alidoosti, Mahsa Amini eylemlerinde sıkça kullanılan 'Kadın, Yaşam Özgürlük' ifadesini de Kürtçe olarak paylaştı.

Oyuncu, başörtüsüz fotoğrafını paylaşmadan birkaç gün önce de Instagram’da yaptığı paylaşımda 'her bedele rağmen' ülkesinde kalmaya devam edeceğini söyledi. Alidoosti, bir süre çalışmayı bırakacağını ve bunun yerine eylemlerde sevdiklerini kaybedenlerin ya da gözaltına alınanların ailelerine destek sağlayacağını duyurdu.

Alidoosti, Oscar ödüllü yönetmen Asghar Farhadi’nin filmlerinde düzenli olarak rol alan oyunculardan biri.

Alidoosti, protestolar başladığında da İranlıların 'vatandaş' yerine 'milyonlarca esir' olduğunu söylemişti.

Vehaber Menu