Mazlum-Der: Türkmenistan konsolosluğu çalışanları vatandaşlarını darp etti

Bir grup Türkmen, İstanbul'daki Türkmenistan Konsolosluğu'na gelerek, yaşadıkları sorunların yer aldığı dilekçeyi vermek isterken, konsolosluk çalışanları tarafından darp edildi. Avukat Gülden Sönmez, 'Türkmenistan Konsolosluğu’nda Türkmen mağdurlara şiddet ve basın açıklamasına polis müdahalesi yapıldı. Yaralananlar ve gözaltılar var' dedi. Mazlum-Der ise, konsolos çalışanlarının toplanan grubu darp ederek konsolosluğa sürüklemeye çalıştığını bildirdi.
Mazlum-Der: Türkmenistan konsolosluğu çalışanları vatandaşlarını darp etti
2022-08-16 22:57:35   Güncelleme: 2022-08-16 22:57:35    

Türkiye’den çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nın destek verdiği bir grup Türkmen, bu yılın Mart ayında göreve gelen Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov'a sorunlarını iletmek ve kapalı olan Türkmenistan ulaşımının açılmasını talep etmek maksadıyla bugün Türkmenistan İstanbul konsolosluğu önünde bir araya geldi.

'Konsolosluk içine zorla itilerek yaralanmalarına neden olan gayrimeşru fiziki müdahaleyi kınıyoruz'

Mazlum-Der'in sosyal medya hesabından aktardığına göre, Konsolosluğa mektup vermek isteyen grubun çevresi önce konsolosluk çalışanlarınca hilal şeklinde sarıldı, sonra zor kullanılarak itildi ve 'kanlı şekilde darp edilerek' konsolosluk içine sokulmaya çalışıldı.

Mazlum-Der tarafından kınanan olayda, 'Barışçıl gösteri ve dilekçe hakkının engellendiği, kişilerin konsolosluk içine zorla itilerek yaralanmalarına neden olan gayrimeşru fiziki müdahaleyi kınıyoruz' ifadelerine yer verildi. Mazlum-Der, 'Olayda darba uğrayan grubun meşru haklarını kullanırken saldırıya uğramalarına rağmen şüpheli/suçlu durumuna düşürülmesini kabul etmiyoruz.' açıklamasını yaptı.

'Avukat olduğumu bildikleri halde konsolosluk görevlilerinin fiziki saldırısına maruz kaldım'

Avukat Gülden Sönmez ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla toplanan Türkmen vatandaşlarına polis müdahalesinin yapıldığını aktardı. Sönmez; 'Türkmenistan Konsolosluğu’nda Türkmen mağdurlara şiddet ve basın açıklamasına polis müdahalesi yapıldı. Yaralananlar ve gözaltılar var. Göktürk Polis Merkezindeyiz.İnsan Hakları savunucularından ve ses ve destek bekliyoruz

Çoçuklarına kavuşmak isteyen Türkmen annelere de müdahale. Türkmenistanlı müvekkillerimle beraber dilekçe vermek üzere Türkmenistan Konsolosluğu'ndayken avukat olduğumu bildikleri halde konsolosluk görevlilerinin fiziki saldırısına maruz kaldım. Gözaltına alınanlar ve darp edilenler için Alibeyköy Şehit Atıf Ödül Polis Merkezi’ne gidiyoruz. Türkmenistan Konsolosluğundaki müdahaleler Göktürk Karakolu işlem yapmayacağını beyan etti ve gözaltına alınanlar Alibeyköy’deki Şehit Atıf Ödül Polis Merkezine götürülüyor. Bizler de oraya geçiyoruz' dedi.

'Çalışanlar değil Türkmenler gözaltına alındı'

T24'e konuşan insan hakları aktivisti avukat Gülden Sönmez polisin de darp edenleri değil, mağdur olduğunu ifade eden iki Türkmen ve Özgür-Der üyesi bir kişinin gözaltına alındığını söyledi

Vehaber Menu
Sokakta silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer hayatını kaybetti İstanbul Sancaktepe'de alışveriş yaptığı marketten çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Doğum yapan Suriyeli kız 13 yaşında çıktı! Diyarbakır’da Suriye uyruklu 13 yaşındaki kız çocuğu, hastanede doğum yaptı. Küçük kızın anne ve babası ile evlendiği kişi ve onun anne ve babası hakkında "Zincirleme nitelikli cinsel istismar" suçundan 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. 'Birini arayacağım' diyerek telefonu istedi, 'Hadi eyvallah' diyerek alıp kaçtı Antalya'da 15 yaşındaki B.Y.T isimli bir çocuk, cami çıkışında yanına yaklaştığı 61 yaşındaki İsmail Bozdağ'dan "birini arayacağını" söyleyerek istediği cep telefonunu alıp kaçtı. Polisin yakaladığı B.Y.T, gözaltına alındı. Burkina Faso'da askeri darbe Burkina Faso'da askeri darbe oldu. Devlet Başkanı Paul Henri Damiba görevden alındı. Ordu, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiğini duyurdu. Fırat Çakıroğlu davasında tutuksuz yargılanan sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi 20 Şubat 2015'te, Ege Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürülmesi öldürülmesiyle ilgili yargılanan C.B. hakkında mütalaa açıklandı. Savcı, ‘Kasten öldürmeye yardım' ve 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçlarından C.B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Sarallar suç örgütüne operasyon: Yöneticilerden biri yakalandı İstanbul'da 'Sarallar' suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda örgütün yöneticilerinden biri yakalandı. Yakalanan kişinin örgütün yaptığı çok sayıda silahlı eylemin azmettiricisi olduğu tespit edildi. Barış Pehlivan’dan “Thodex” uyarısı: Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor ve bu “son dakika” haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, binlerce kişiyi milyarlarca lira dolandırdığı ifade edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinin kaleme aldığı köşe yazısından sonra yapılmasına tepki gösterdi. Avcılar'da 24 saatlik su kesintisi İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, Avcılardaki 10 mahalleden 8'ine 24 saat su verilmeyeceğini açıkladı. Kesintinin Haramidere'deki su baskınlarının önüne geçmek amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında isale hatlarının deplase edilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Diyarbakır’da kaçırılan bir kuyumcu ölü bulundu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde iddiaya göre alacak verecek meselesi nedeniyle kaçırılan kuyumcu ölü bulundu. 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Murat Ayhan cezaevinde intihar etti Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi.