Mehmet Ceyhan: 5. dalga başladı, dikkatli olmalıyız

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 5. dalganın başladığını belirterek vaka artışının nedenlerini açıkladı. Ceyhan, vaka sayısı artan ülkelerde ölümlerin de arttığına dikkat çekerek, 'Dikkatli olmalıyız, önlemleri artırmazsak aynı durumu biz de yaşarız' ifadelerini kullandı.
Mehmet Ceyhan: 5. dalga başladı, dikkatli olmalıyız
2021-11-08 12:00:24   Güncelleme: 2021-11-08 12:00:24    

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgındaki son durum hakkında sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.
'Avrupa'da 4. dalga bitmeden 5. dalga başladı' diyen Ceyhan, 'Aslında hala 1. dalgadayız ama 2, 3, 4. dalga halk arasında kabul gördüğü için, artık öyle isimlendiriyorum. Daha önce dalgalar arasında günlük vaka sayıları bir süre düz çiziyordu' ifadelerini kullandı.
 

Ceyhan, Türkiye'nin koronavirüs salgınında son durumunu şu sözlerle ifade etti:
 
'Türkiye'de 1.-2. dalga arası günlük 1.000, 2.-3. dalga arası 5.000, 3.-4. dalga arası 10.000 vaka gözlendi. Bu kez Avrupa'da çok sayıda ülkede 4. dalga bitmeden, 5. dalga başladı. Bunun nedenleri, önlemlerin ve kısıtlamaların yetersizliği, iş yerlerinde, toplu taşımada ve toplanmalarda(düğünler, kapalı alanlarda toplantılar, spor karşılaşmaları, kongreler, okullar) artan kalabalıklar, etkenin özelliği: delta varyantının bulaşma özelliği, aşı ile % 80 toplumsal korunma hedefinden giderek uzaklaşmamız, aşılama % 80 orana ulaşmadıkça, aşılanma arttığında doğru orantılı olarak vaka sayısının da azalacağı yanılgısı. Dikkatli olmalıyız, önlemleri artırmazsak aynı durumu biz de yaşarız. Vaka artan ülkelerde günlük ölü sayıları da artıyor.'
Vehaber Menu
Kars'ta bir köy kuduz nedeniyle karantinaya alındı Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Denizgölü köyü, ölen bir kedide kuduz tespiti üzerine karantinaya alındı. Nijerya'da kolera salgını patlak verdi: 382 can kaybı Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da kolera salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 382'ye yükseldi. 'Zehirlenme vakalarında hastayı kusmaya zorlamayın' Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, "Biz kesinlikle kusmayı önermiyoruz, çünkü kusmanın yaratacağı komplikasyonlar, kişinin almış olduğu ilaçlar ve zehirli maddelere bağlı meydana gelecek durumdan daha kötü tablolara yol açabiliyor" dedi. İstirahat raporu için para isteyen doktora ev hapsi İzmir'de, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde istirahat raporu için para istediği görüntülerin sosyal medyaya yansıması üzerine gözaltına alınan doktor H.B.C.'ye adli kontrol şartı kapsamında ev hapsi cezası verildi. Uyuz vakalarında artış: 'Günde 3-5 hasta görmeye başladık' Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Durdu, 20 yıl önce uyuz vakalarının Türkiye’de neredeyse hiç olmadığını belirterek, "Son 3-5 yıldır salgın şeklinde. Bırakın artık günde 1 görmeyi günde 3-5 hasta görmeye başladık" dedi Bayındır'dan hastaya eziyet görüntülerine açıklama: 'O tarihte sorumlular görevden el çektirildi' İstanbul Ataşehir’deki özel hastanede personellerin, yoğun bakımda yatan yaşlı kadınla yaptıkları konuşma ve üzerine para saçma görüntüleri ile ilgili açıklama yapan Bayındır Sağlık Grubu, 31 Ocak 2022’deki olayla ilgili sorumluların o tarihte görevden el çektirildiği belirtildi. Purçu: Sağlık sistemi çöktü, vatandaş ölüme terk edildi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "Sağlık sistemi çöktü. Vatandaş ölüme terk edildi. En acil vakalarda bile sistem üzerinden randevu alamayan vatandaşlar bizleri dört koldan randevu için arar oldu" dedi. Şiddet gören doktor: Mesleğimi yurt dışında sürdürmeye karar verdim Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, Dr. Şeyhmus Baraş'ı darbettikleri iddiasıyla 3 suçtan haklarında 8'er yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu 3 kardeş, ikinci duruşmada tahliye edildi. Sputnik Türkiye’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk olan Baraş, “Mesleğimi yurt dışında sürdürmeye karar verdim. Finlandiya’ya gideceğim” dedi. Eczacılardan ülke genelinde iş bırakma kararı Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden birisi kapatma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi. Hastasına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen doktora hapis Mersin'de, muayene ettiği kadın hastasına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan doktora 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.