Meteoroloji'den kar ve sağanak uyarısı

Meteoroloji'nin yayımladığı hava durumu raporuna göre, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar görülürken Güney Ege kıyılarında sağanak yağmur bekleniyor. Sağanak yağmur ve kar yağışlarının hafta içi yurt geneline yayılması bekleniyor.
Meteoroloji'den kar ve sağanak uyarısı
2022-11-27 10:45:11   Güncelleme: 2022-11-27 10:45:11    

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney Ege Kıyıları, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu ile Kırklareli, Sakarya, Bursa, Kütahya, Bolu, Zonguldak, Bartın ve Sinop çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin, İç Anadolu'nun doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde beklenen yağışların, Rize ve Artvin kıyılarında yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
 

Doğu Karadeniz'de beklenen yağışların Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların sebep olacağı muhtemel sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, Kuzey Ege'de kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgarın sebep olacağı muhtemel ulaşımda aksamalar, çatı uçması ve ağaç, direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Vehaber Menu
Meteoroloji'den İstanbullulara: Evinizden çıkmayın Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen kar yağışının etkisini artıracağını belirterek İstanbullulara 'Evinizde oturun' çağrısı yaptı. AKOM'dan İstanbul'a fırtına ve kar uyarısı Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamada, pazar günü sabah saatlerinden itibaren soğuk havanın etkisine girecek İstanbul'da, Perşembe gününe kadar aralıklarla kar yağışı beklendiği belirtildi. Bursa'da mercek bulutu görüldü Bursa'nın Kestel, Gürsu, Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinden görülebilen ve yaklaşık 1 saat bozulmadan kalan bulut, görenlerin ilgisini çekti. Meteoroloji'den 41 ile sis uyarısı: Göz gözü görmeyecek Meteoroloji 28 Aralık hava durumu raporunu yayımladı. Yeni rapora göre yurt genelinde etkili olan sağanak ve kar yağışı yerini güneş bırakıyor. Ancak 41 il sis ve pus hadisesi uyarısı geldi. Meteorolojiden kar yağışı uyarısı: Pazar günü başlayacak, birçok ilde etkili olacak Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu yayımladı. Pazar gününden itibaren İç Anadolu Bölgesi'nde başlayacak olan kar yağışı hafta başı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da da etkili olacak. Meteoroloji'den 22 il için kar uyarısı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, pazar günü başlayacak olan kar yağışının 22 ilde etkisini göstereceğini belirterek, uyarıda bulundu.   Meteoroloji'den Karadeniz'e kuvvetli sağanak, Marmara'ya kar yağışı uyarısı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Aralık 2022 Salı gününe ilişkin hava durumu raporunu yayımladı. Çok sayıda il için kar yağışı ve kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapılırken hava sıcaklığı mevsim normalleri altında seyredecek. Yarından itibaren hava sıcaklığı düşüyor Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisiyle hava sıcaklığının düşeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, soğuk havayla birlikte Marmara’nın doğusu, Karadeniz’in ve İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi beklendiği, ulaşımda olabilecek aksamalara karşı vatandaşların tedbirli olmaları uyarısı yapıldı. Meteoroloji: Sıcaklıklar 20 derece birden düşecek Meteoroloji'de yapılan son değerlendirmelere göre; İstanbul ve çevre illerinde etkili olan ilkbahar havaları artık yerini sağanak yağış ve rüzgara bırakacak. Uzmanlar ise Trakya'dan yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgası ile birlikte sıcaklığın bugünden Pazartesi gününe kadar 20 derece birden düşeceğini belirterek vatandaşlara hazırlıklı olmaları uyarısında bulundu. Meteoroloji'den 15 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı! Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yaptı. Ani sel ve su baskınına karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.