facebook twitter whatsapp

Metin Uca, hayatını kaybetti!

Yoğun bakımda tedavisi süren tiyatrocu, yazar ve sunucu Metin Uca, 62 yaşında hayatını kaybetti.
Metin Uca, hayatını kaybetti!
2023-11-17 06:48:33   Güncelleme: 2023-11-17 06:48:33    

Uca'nın ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara verdi.

Baykara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'Metin Ucamızı kaybettik. Kalbimiz acıyor' yazdı.

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken yaşadığı rahatsızlık sonrası trafik kazası geçiren Uca'nın şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkmıştı.

Uca, tedavi gördüğü hastanede entübe edilmişti. Menajeri Baykara, tedavisine ilişkin, '15 Kasım sabahı taburcu edilmesi beklenirken acil bir operasyona alınması gerekti. Operasyondan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle tedbir amaçlı entübe edildi. 72 saati atlatmayı, ardından tedavisine devam edebilmeyi umuyoruz' demişti.

Metin Uca kimdir?

Metin Uca, 13 Kasım 1961 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Hakkârili ve Kürt asıllı, annesi Söğüt, Bilecikli.

Kimya mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve tiyatro eğitimleri alan Uca, 1987 yılında kazandığı Anadolu Ajansı sınavıyla muhabirliğe başladı. 1989 yılında TRT'ye geçen Metin Uca, daha sonra Kanal D, Show TV, Atv ve Star TV gibi kuruluşlarda muhabirlik, programcılık yaptı.

CHP içinde etkin olarak siyasetle uğraştı. 1999 yılından sonra 'Günaydın Türkiye' adlı sabah haberleri programı ve 2002 yılında yayımlanmaya başlayan 'Passaparola' adlı yarışmayla tanındı. Tek kişilik gösterilere de çıkan ve seslendirme çalışmaları yapan sanatçı, 2004 yılından bu yana bir kitap üzerinde çalışıyordu.

2010-2011 yılları arasında Star TV'de yayınlanan Passaparola adlı programın sunuculuğunu yaptı. Yarışma 9 sene yayımlandı ve 740. bölümü ile ekranlara veda etti.

3 Şubat 2022 tarihinde, İstanbul havalimanında 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme' suçundan gözaltına alındı.

Vehaber Menu
metin uca metin uca kübra kalem baykara kübra kalem baykara