Nevşin Mengü’den Bakan Varank’a: Hapse girmek istemiyorum o nedenle yanıt vermeyeceğim, ortada faşist bir zihniyet olduğu kuşkusuz!

Gazeteci Nevşin Mengü, Meclis’te yaptığı konuşmada ODTÜ’lü olduğunu belirterek bir anısını anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a yönelik, 'Hazırlığı atladı mı artık, belki ODTÜ’ye nasıl girdiyse hazırlığı da öyle atlamıştır anlatabiliyor muyum?' dedi. Mengü, kendisine, 'Tuttuğum aynada, kendi faşist zihniyetleri karşılarına çıkınca nasıl da zorlarına gidiyor!' diyerek tepki gösteren Varank’a, 'Hapse girmek istemiyorum o nedenle yanıt vermeyeceğim. Ortada faşist bir zihniyet olduğu kuşkusuz!' dedi.
Nevşin Mengü’den Bakan Varank’a: Hapse girmek istemiyorum o nedenle yanıt vermeyeceğim, ortada faşist bir zihniyet olduğu kuşkusuz!
2022-11-26 13:04:28   Güncelleme: 2022-11-26 13:04:28    

Gazeteci Nevşin Mengü, YouTube yayınında, 'Meclis’te bilgi veren bakanlardan bir tanesi Mustafa Varank’tı. Kendi döneminde üniversitelerin ideolojik birer merkezler haline gelmiş olduğunu, kendilerinin bunu değiştirdiğini söyledi. Kendisi ODTÜ mezunu, bir anısı anlattı. Siz değerlendirin ben size dinleteyim' diyerek Bakan Varank’ın Meclis’teki, 'Ben ODTÜ mezunuyum 199 mezunuyum 28 şubatın en caf caflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. Ve ODTÜ’ye ilk birinci sıralamada başarılı olarak girdim. Ve ben ODTÜ’ye girdiğimde siyaset sosyolojisi dersini üniversite hayatımın ilk dersini CHP içi çok önemli olan Ayşe Ayata’dan aldım. Ve o ilk derste Ayşe Ayata bana ne yaptı biliyor musunuz? Bütün arkadaşlarımla oturuyorduk, dedi ki, ‘sen ayağa kalkabilir misin?’ dedi. Dedi ki ‘sen nere mezunusun?’ ben İstanbul imam hatip mezunuyum dedim. Dedi ki ‘şu giydiğin gömleğe  ve pantolona bir bak. Senin gibi burada giyinen bir başka insan var mı?’ dedim ki’ burada arkadaşlarımız var onlar da pantolon-gömlek giyiyor’ dedim. ‘hayır, sen onlardan farklı görünüyorsun’ dedi. ‘biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz’ dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor muşunu? Sizin o çok değer verdiğiniz, o 95 yılında milletvekili adayı yaptığınız Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite zihniyetinizi alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik' sözlerine yer verdi.

Mengü: Belki ODTÜ’ye nasıl girdiyse hazırlığı da öyle atlamıştır

Mengü, 'Yeni üniversite zihniyeti inşa ettikleri muhakkak da Ayşe Ayata, Sencer Ayata’nın eşi. Ayşe tatile çıktı vardı ya, Kıbrıs Harekâtı vardı ya, o Ayşe o Ayşe işte diye. Valla ODTÜ’lü arkadaşlara sordum, ‘dünyanın en nazik insanıdır, Allah Allah ne alakası var’ dediler. Bilmiyorum artık Sayın Varank’ın günahı boynuna. Ayşe hanım da zarif biridir cevap verir mi vermez mi böyle bir iddiaya bilmiyorum. Bir de tabii kendisi imam hatip mezunu olduğuna göre ODTÜ İngilizce eğitimi veren bir yer aslında, ilk dersinin hazırlıkta olması lazım, değil mi? Önce hazırlık okumuş olması lazım. Hazırlığı atladı mı artık, belki ODTÜ’ye nasıl girdiyse hazırlığı da öyle atlamıştır anlatabiliyor muyum? O dönem sorular… Hatırlayın öyle dönemler oldu' ifadelerini kullandı.

 

Varank: Faşist zihniyet

Bakan Varank sosyal medya hesabından Mengü’ye tepki göstererek şunları kaydetti:

'Tuttuğum aynada, kendi faşist zihniyetleri karşılarına çıkınca nasıl da zorlarına gidiyor! Ben Indiana'da fizikçi Geoffrey Fox ile çalıştım, beraber makalelerimiz var, hiç kılık kıyafetimle, inancımla ilgilenmedi. Ona da yaz istersen, belki soruları dağıtmıştır?'

Mengü: Ortada faşist bir zihniyet olduğu kuşkusuz!

Mengü ise Bakan Varank’a şöyle yanıt verdi:

'Hapse girmek istemiyorum o nedenle yanıt vermeyeceğim. Ortada faşist bir zihniyet olduğu kuşkusuz!'

Vehaber Menu
Nevşin Mengü: Yıldız Tilbe anahtar kelimelerle savunma yapmış: Osmanlı, şehit, Atatürk, yaşlılar Şarkıcı Yıldız Tilbe, sosyal medya hesabından yaptığı "Saldırgan köpek gruplarına bölge halkı zehirli et versin, hepsi gebersin" paylaşımı nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı’na giderek savcılığa ifade verdi. Gazeteci Nevşin Mengü'nün Twitter'da Tilbe'nin ifadesiyle ilgili yorumu binlerce beğeni aldı. Nevşin Mengü: Ben mecrayım, bizim patronumuz yok, bunu Faruk Bey'lerin jenerasyonu anlayamıyor Gazeteci Nevşin Mengü, "Örtülü reklam yerine artık iş birliği etiketi de ekleyerek açıkça reklam yapmaya başlamış" diyerek kendisini eleştiren Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici'ye, "Ben mecrayım, bizim patronumuz yok, bunu Faruk Beylerin jenerasyonu anlayamıyor" yanıtını verdi. Faruk Bildirici: Nevşin Mengü, reklam yapmaya başlamış, meslek ilkelerine aykırı Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, "Nevşin Mengü, örtülü reklam yerine artık işbirliği etiketi de ekleyerek açıkça reklam yapmaya başlamış" değerlendirmesini yaptı. Nevşin Mengü: Cumhurbaşkanı içki sevmiyor diye bütün ülkenin alkol tüketmesi yasaklanıyor Koronavirüs nedeniyle uygulanacak olan 17 günlük tam kapanmada alkol satışının yasaklanmasına Twitter'da tepki yağdı. Nevşin Mengü: Bahçeli hariç her şey kapansın, kızıyor sonra MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" açıklamasına Gazeteci Nevşin Mengü "Bahçeli hariç her şey kapansın, kızıyor sonra" yorumunu yaptı. Nevşin Mengü: Erdoğan, CNN Türk'ten ayrılmam için mesaj iletti Gazeteci Nevşin Mengü, katıldığı bir televizyon programında, gazetecileri hedef haline getiren SETA'nın 'Yabancı Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' raporuyla ilgili konuşurken, CNN Türk'ten ayrılmasının Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Aydın Doğan'a mesaj iletmesi üzerine gerçekleştiğini öne sürdü. Nevşin Mengü: Parti içinde hainlikle suçlamalar varken tüm Türkiye nasıl kucaklanır? Nevşin Mengü: AKP’nin 2002 ayarlarının yanından geçme şansı mümkün değil Birgün yazarı Nevşin Mengü, bugünkü "Padişahım çok yaşa!" başlıklı yazısında, " Yerel seçimden sonra Erdoğan’ın 2002 ayarlarına dönmeye çalıştığına dair kulis haberleri yazıldı çizildi. Liderini padişah, müzakereyi, diyaloğu taviz olarak gören bir AKP’nin 2002 ayarlarının yanından geçme şansı artık mümkün değildir." ifadelerini kullandı. Nevşin Mengü, Erdoğan'a yöneltilen yumurta sorusuna: Gazetecilik böyle olur! Nevşin Mengü, canlı yayında Erdoğan'a yöneltilen yumurta sorusuna sosyal medyadan tepki gösterdi. Mengü: Ezan henüz bitmemiş olan Taksim Camii’nden okundu Gazeteci ve Birgün gazetesi yazarı Nevşin Mengü, 8 Mart yürüyüşündeki bir ayrıntıdan söz etti.