'On binlerce ton atık kalacak'

DSÖ, Kovid-19 ile mücadele için kullanılan koruyucu elbise, test kiti ve aşı şırıngası gibi malzemelerin çevreye on binlerce ton yeni atık bırakarak dünyada sağlık atık yönetimini zorlaştıracağını bildirdi.
'On binlerce ton atık kalacak'
2022-02-01 16:45:02   Güncelleme: 2022-02-01 16:45:02    

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele malzemelerinin sağlık atıklarının çoğalmasındaki payı değerlendirildi.
Açıklamada, Mart 2020 ile Kasım 2021 arasında dünyada yaklaşık 87 bin ton koruyucu elbisenin üretilip Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülkelere yollandığı, bu elbiselerin geri dönüştürülemediği için kullanıldıktan sonra tıbbi atık yığınına ekleneceği kaydedildi.
Aynı zaman aralığında üretilen 140 milyonun üzerinde test kitinin de 2 bin 600 ton plastik atıkla 731 bin litre kimyasal sıvı atık meydana getireceği bilgisi paylaşılan açıklamada, 8 milyar dozun üzerinde üretilen aşının ise koruyucu kapak, şırınga ve iğneyle birlikte 144 bin tonun üzerinde atık bırakacağı vurgulandı.
Açıklamada, halihazırda dünyada sağlık tesislerinin yüzde 30'unun, Kovid-19 ile mücadele malzemelerinin yol açtığı tıbbi atık yığını bir yana, mevcut tıbbi atıkları bile depolamada yetersiz kaldığının altı çizildi.
Tıbbi atık dışında tek kullanımlık maskelerin yol açtığı genel atık yığını ise istatistiklerin dışında tutuldu.

Çevre dostu koruyucu elbise tavsiyesi

Konuya ilişkin açıklama yapan DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, 'Sağlık çalışanlarına koruyucu elbise temin edilmesi hayati önem taşımaktadır fakat bu malzemelerin çevreyi olumsuz etkilemeden kullanılmasını da temin etmek gerekir' dedi.
Ryan, hastane ve polikliniklerin güçlü atık yönetimine sahip olmasının, çevre kirliliğiyle mücadele için önem taşıyacağını vurguladı.
DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü Dr. Maria Neira ise 'Kovid-19, atık yönetimindeki boşluklar ve ihmalleri hesaba katmamız gerektiğini bize öğretti' ifadelerini kullandı.
Sağlık atıklarının akışının küresel çapta nasıl yönetildiğine dair her aşamada önemli değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizen Neira, çevre dostu koruyucu elbise ve yüz maskesi üretiminin, Kovid-19'un yol açtığı atık fazlalığı krizini asgariye indirebileceğini kaydetti.

Vehaber Menu
Ian Kasırgası Florida’yı vurdu: 2.5 milyon kişiye tahliye emri verildi ABD'nin Florida eyaletinde beklenen Ian Kasırgası etkili olmaya başladı. Meksika Körfezine kıyısı olan bölgelerinde yaşayan 2.5 milyon kişiye kasırga nedeniyle tahliye emri verildi. ABD Başkanı Joe Biden, kasırganın benzin fiyatlarını arttırmak için bahane olarak kullanılmaması konusunda petrol şirketlerine uyarıda bulundu. Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye uyarısı yapılanların sayısı 9 milyona ulaştı Yaklaşık 126 milyonluk nüfusu bulunan Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye çağrısı yapılanların sayısı 9 milyona çıktı. Pek çok bölgede Japonya'nın afet uyarı ölçeğinin en yükseği olan beşinci seviye alarm verildi. Gelin ve damat, Van Gölü sahilinde çöp topladı Van'ın Erciş ilçesinde dünyaevine giren yazılım test mühendisleri Ahmet Sadık Aras ile Feyza Demirel çifti, Van Gölü sahilindeki kirliliğe dikkat çekmek için temizlik yaptı. Çift, üzerlerindeki gelinlik ve damatlıkla sahilde çöp topladı, daha sonra da düğün salonuna geçerek davetlilerle birlikte dans edip halay çekti. Sinpaş mahkemenin kararına uymayıp inşaata devam etti Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” dedi. NASA: Tonga'daki yanardağ atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharı püskürttü Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu belirtildi. 'Bir zahmet çöpünüzü de alın gidin' Tarkan, Kilyos sahilini ziyaret ettiği esnada, bölgede oluşan çöp yığınlarının fotoğrafını çekti ve sosyal medyada paylaşarak "Çok yazık. Doğa bizim evimiz, her şeyimiz" ifadelerini kullandı. İzmir’de iki ayrı bölgede orman yangını İzmir’in Ödemiş ve Seferihisar ilçelerinde orman yangını çıktı. Seferihisar'da çıkan yangının büyük oranda kontrol altına alındığı belirtilirken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. İstanbul'da ormanlara giriş yasağı İstanbul’da orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara girişler 31 Temmuz’a kadar yasaklandı. Artvin'de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde meydana gelen heyelandan ötürü yoldan geçen TIR'lar zarar gördü. 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Yol ulaşıma kapandı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Erzincan İliç'teki siyanür sızıntısıyla ilgili suç duyurusu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Erzincan İliç'te Anagold Madencilik'in faaliyet gösterdiği altın madeninde siyanür sızıntısı olması hakkında suç duyurusunda bulundu.