Sabah yazarı Ardıç: Türkiye'de genel eğitim ortalaması ilkokul üçüncü sınıf

Sabah yazarı Engin Ardıç, 'Şimdi ve nihayet liselere 'kültür tarihi' dersi konacakmış... Geç bile kalınmıştır.Buna Amerikalılar 'humanities' diyorlar. Bir fırt tarih, iki tutam felsefe, biraz sosyoloji, biraz bilim... Bu ders esas olarak 'Amerikalı işadamlarının kokteyllerde falan konu açıldığı zaman gabi kalmamaları' için uydurulmuş bir derstir. Zorlamadır ama faydalıdır.' görüşünü savundu. Ardıç, 'Türkiye'de genel eğitim ortalaması ilkokul üçüncü sınıf' düşüncesini dile getirdi.
Sabah yazarı Ardıç: Türkiye'de genel eğitim ortalaması ilkokul üçüncü sınıf
2022-08-07 16:27:19   Güncelleme: 2022-08-07 16:27:19    

Ardıç yazısında, 'Bir de, liseden kütük gibi gelen öğrenciyi biraz açmakta kullanılır. Az biraz temel kültür edinsin de Mozart dedikleri zaman 'Yenir mi yenmez mi?' diye sormasın. Türkiye'de genel eğitim ortalaması ilkokul üçüncü sınıf. Gazete okurunda bu düzey biraz daha yükseliyor: Lise ikiden terk... Bunu azıcık bile yükseltecek her çaba saygıdeğerdir. Yeter ki öğretmen buluna!.. Kültür tarihini bilen kimleri tutacaksınız da çocukların başına koyacaksınız? Zaten Milli Eğitim Bakanı da 'Öğretmenlerin kültür tarihiyle tanışacakları' bir alandan söz ediyor. Önce onlar tanışacaklar ki çocukları da tanıştırabilsinler. Böylece ortalıkta 'Ortaçağ'da engizisyon mahkemesi Newton'u yargılayıp linç etti' diyebilen profesör doktorlar dolaşmasınlar... Bazı gazeteciler de sinemada Kemal Sunal'dan başka isimler de olduğunu öğrensinler.' ifadesini kullandı.

Vehaber Menu
Sokakta silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer hayatını kaybetti İstanbul Sancaktepe'de alışveriş yaptığı marketten çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Doğum yapan Suriyeli kız 13 yaşında çıktı! Diyarbakır’da Suriye uyruklu 13 yaşındaki kız çocuğu, hastanede doğum yaptı. Küçük kızın anne ve babası ile evlendiği kişi ve onun anne ve babası hakkında "Zincirleme nitelikli cinsel istismar" suçundan 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. 'Birini arayacağım' diyerek telefonu istedi, 'Hadi eyvallah' diyerek alıp kaçtı Antalya'da 15 yaşındaki B.Y.T isimli bir çocuk, cami çıkışında yanına yaklaştığı 61 yaşındaki İsmail Bozdağ'dan "birini arayacağını" söyleyerek istediği cep telefonunu alıp kaçtı. Polisin yakaladığı B.Y.T, gözaltına alındı. Burkina Faso'da askeri darbe Burkina Faso'da askeri darbe oldu. Devlet Başkanı Paul Henri Damiba görevden alındı. Ordu, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiğini duyurdu. Fırat Çakıroğlu davasında tutuksuz yargılanan sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi 20 Şubat 2015'te, Ege Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürülmesi öldürülmesiyle ilgili yargılanan C.B. hakkında mütalaa açıklandı. Savcı, ‘Kasten öldürmeye yardım' ve 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçlarından C.B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Sarallar suç örgütüne operasyon: Yöneticilerden biri yakalandı İstanbul'da 'Sarallar' suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda örgütün yöneticilerinden biri yakalandı. Yakalanan kişinin örgütün yaptığı çok sayıda silahlı eylemin azmettiricisi olduğu tespit edildi. Barış Pehlivan’dan “Thodex” uyarısı: Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor ve bu “son dakika” haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, binlerce kişiyi milyarlarca lira dolandırdığı ifade edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinin kaleme aldığı köşe yazısından sonra yapılmasına tepki gösterdi. Avcılar'da 24 saatlik su kesintisi İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, Avcılardaki 10 mahalleden 8'ine 24 saat su verilmeyeceğini açıkladı. Kesintinin Haramidere'deki su baskınlarının önüne geçmek amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında isale hatlarının deplase edilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Diyarbakır’da kaçırılan bir kuyumcu ölü bulundu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde iddiaya göre alacak verecek meselesi nedeniyle kaçırılan kuyumcu ölü bulundu. 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Murat Ayhan cezaevinde intihar etti Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi.