Selahattin Demirtaş, 'Öcalan'ın yerine geçmem teklif edildi' demişti; Sırrı Süreyya Önder görüşmeyi doğruladı

Çözüm süreci döneminde İmralı heyetinde yer alan Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la görüşmek istediğini, Demirtaş'ın reddettiğini söyledi.
Selahattin Demirtaş,
2022-12-03 17:37:39   Güncelleme: 2022-12-03 17:42:50    

Sırrı Süreyya Önder, halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'a Demirtaş'ın MİT Başkanı Fidan'ın kendisiyle görüşmek istediğini açıklaması hakkında konuştu. Saymaz, Önder'in 'Süreçte bir görüşme talebi olduğu doğrudur. Görüşmenin başlığı sürecin ve tarafların rol ve işlevlerine ve genel gidişatın değerlendirilmesine dairdir. Selahattin Bey çok hayati bir gündem olmadıkça görüşmesinin ahlaki olarak yanlış, siyaseten de doğru olmayacağını belirtmiştir' dediğini aktardı.

Selahattin Demirtaş'ın 'Öcalan'ın yerine geçmem teklif edildi' iddiasını Sırrı Süreyya Önder'e soran gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV'de Perdenin Önü Arkası programında Önder'in kendisine verdiği yanıtı açıkladı.

'Çözüm sürecinin lideri sen ol diye bana haber gönderdi'

Demirtaş'ın iddiasını Önder'e sorduğunu kaydeden Saymaz, '2014'te oluyor bu olay. 2014'te MİT'in İmralı görüşme heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder üzerinden Selahattin Demirtaş'a böyle bir haber gönderdiği iddia ediliyor. Bu iddiayı dile getiren Demirtaş'ın kendisi. Demirtaş diyor ki 'tarih vermiyor ama 2014 yılında Sırrı Süreyya Önder üzerinden çözüm sürecinin lideri sen ol diye bana haber gönderdi ve ben bunu reddettim.'' ifadelerini kullandı.

'Türkiye'de bu meseleyi konuşacak hukuki ve demokratik düzen kalmadı'

Önder'i yayına da davet ettiğini belirten Saymaz, Önder'in bu teklifi reddettiğini söyledi. Önder'in 'Türkiye'de bu meseleyi konuşacak hukuki ve demokratik düzel kalmadı. Ne söylenirse söylensin işin spekülasyon boyutuyla ilgileniliyor. Oysa bizim çözülmesi gereken koca bir sorunumuz var. Buna spekülasyonla değil çözümü gerçekleştirecek bir perspektifle bakmak gerekiyor. Maalesef böyle bir perspektif yok. Bu yüzden katılamıyorum' dediğini aktaran Saymaz şunları söyledi:

'MİT görevlisi de o masadaydı'

Vehaber Menu