Selvi yeni dönemi anlattı: Çözüm süreci ağza bile alınmayacak!

'Bu arada ulaştığım bilgiler ışığında Binali Yıldırım hükümetinin yol haritasını paylaşmaya çalışıyorum.'
Selvi yeni dönemi anlattı: Çözüm süreci ağza bile alınmayacak!
2020-08-11 06:40:55   Güncelleme: 2022-03-29 14:00:25    

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Binali Yıldırım’ın  65. Hükümet’in yol haritasını anlattı.

Abdülkadir Selvi’nin bugün (26 Mayıs 2016) yayımlanan 'Yeni dönemin yol haritası' başlıklı yazısı şöyle:

Başbakan Binali Yıldırım, kongreden sonraki ilk MKYK toplantısını şu sözlerle açıyor:

'Cumhurbaşkanımız bizim liderimiz. Biz Recep Tayyip Erdoğan’ın partisiyiz. Bu hareketin bir lideri var ve bu lider başımızda. Liderimizle yürümek lazım. Fiili durum bu.'

Binali Bey, sözünü burada bitirmiyor. 'Bizim misyonumuz bu fiili durumu yasal hale getirmektir' diyor.

Başbakan grup toplantısında, 'Sayın Cumhurbaşkanım. Yolun yolumuz, davan davamız, sevdan sevdamız olacaktır' diye seslenmişti.

Yeni hükümetin programında başkanlık sistemi önemli bir yer tutuyor:

'Yeni Anayasa, Başkanlık sistemi de dahil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik, AK Parti hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yer alacaktır.'

MKYK’nın tam ittifakıyla

Yeni dönemde AK Parti’nin yol haritasını iki nokta halinde özetlemek mümkün. MKYK toplantısında söz alan MKYK üyelerinin tamamı bu iki madde üzerinde ittifak ediyor.

1- Başkanlık sistemi 

2- Terörle mücadele

Yeni dönemde AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mehmet Müezzinoğlu ile konuştuk. 'Bu ülkenin temel bir sorunu var, o da sistem sorunu' dedi. Ardından ekledi: 'Bu sistem milletin ümüğünü sıkıyor. Bu sistem artık AK Parti’nin ümüğünü sıkıyor. Onu çözmeden Türkiye, 2023 hedeflerine yürüyemez. Onu çözmeden yeni Anayasa yapamazsınız.' 

Binali Yıldırım hükümetinin programında da, 'Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte ortaya çıkan fiili duruma Anayasa’yla resmi ve hukuki bir statü kazandırılması zaruret haline gelmiştir' deniliyor. 

 

Dağdaki son teröriste kadar

MKYK’da başkanlık sistemini AK Parti’nin birinci önceliği olarak belirleyen üyeler, ikinci sıraya ise terörle mücadeleyi yerleştiriyorlar. Terörle mücadelenin çerçevesi çiziliyor: 'Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü korunmalı. Ancak dağda son terörist kalana kadar bu mücadele sürdürülmeli. Ama terörle mücadele ederken halkın rahatsız edilmemesi gerekiyor. Bu mücadeleyi halkı kazanarak yapmalıyız.'

Terörle mücadele söz konusu olunca hemen onun alt başlığı olarak çözüm süreci gündeme geliyor. Kabinedeki değişikliğe etkisi ne kadar olmuştur, tartışma konusu ama MKYK üyeleri, 'Terörle mücadele edilirken çözüm süreci gündeme getirilmemeli' diyorlar. Çözüm sürecini Türkiye’ye kazandıran AK Parti’de önemli bir kırılma. Ancak şehit cenazelerinin geldiği, şehir savaşlarının yaşandığı bir dönemde zamanın ruhunu yansıtan bir değerlendirme. 

Bu durumda terörle mücadele ön plana çıkarılacak, çözüm süreci uzun bir süre gündeme getirilmeyecek. Hatta ağızlara bile alınmayacak.

AB’yle ilişkilerde rölanti

Bu bağlamda şehit cenazelerinin geldiği bir sırada Türkiye’ye Terörle Mücadele Yasası’nı değiştirmesini dayatan AB ile ilişkiler de bir süre rölantiye alınacak gibi gözüküyor. 

Bu arada ulaştığım bilgiler ışığında Binali Yıldırım hükümetinin yol haritasını paylaşmaya çalışıyorum.

Başbakan grup toplantısında önceliklerini, 'Terörle mücadele, yeni anayasa, ekonomi ve paralelle mücadele' olarak sıralamıştı.

Burada ekonomi önemli bir yer tutuyor. Ekonominin kaptanlığını yine Mehmet Şimşek üstlendi. Kabine açıklandığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arayıp ilk tebrik ettiği isimlerden biriydi Mehmet Şimşek. Güçlü bir isim. Ayrıca, ekonomi ekibi Lütfü Elvan, Nurettin Canikli, Nihat Zeybekci gibi isimlerle güçlendirildi. Mehmet Şimşek, uzun bir süredir yapısal reformların yapılması konusunda ısrarlı. Yeni dönemde Mehmet Şimşek’e daha çok kulak verilmesi gerekiyor.

Ekonomi politikalarındaki işaret

Başbakan, yeni dönemde ekonomi politikalarında değişiklik işaretleri verdi. 'Ekonomi demek banka demek değil, ekonomi demek para demek değil, ekonomi demek üretim demek, alın terini akıl terine karıştırmak demek, iş demek. Yeni dönemde mali disiplinden taviz verilmeden, yatırımların arttırılması için yatırımcının önünde turkuaz halı sereceğiz.'

Yeni hükümetin yol haritası belli oldu. Yeni dönemin adı ise, 'Tam uyum' dönemi olarak konuldu. Şimdi sıra, tam uyumun ülke yönetimine getireceği sinerjiyi yansıtmaya geldi.

Vehaber Menu
Selvi: Bir yanda kucaklayıcı ve kapsayıcı bir siyaset öneren Erdoğan, diğer yandan kutuplaştıran, parmak sallayan bir muhalefet var Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşma yaptığı Türkiye Yüzyılı programını değerlendirdi. Selvi: AK Parti'de bir sızma mı var? Abdulkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilgili açıklamalarını samimi bulmadığı, bir seçim çalışması olduğu görüşünü ifade etti. Selvi ayrıca “AK Parti'de sızma mı var?” diye sordu. Erdoğan'la canlı yayın notlarını yazan Selvi, "Köşenden gereğini yapacaksın" sözüne değinmedi Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, CNN Türk - Kanal D ortak yayınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı konuk ettikleri yayını köşesinde anlatırken, Erdoğan'ın gündem olan "Abdülkadir Bey köşende gereğini yapacaksın. Ahmet Bey (Hakan) gereğini yapıyor" sözlerine değinmedi. Selvi: AK Parti, şarkıcı yasaklarıyla mı anılmalı? Bunlar AK Parti’nin imajına zarar veriyor Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, eski bir konserinde yaptığı şaka yüzünden tutuklanan ve bir süre cezaevinde kalan şarkıcı Gülşen’i örnek vererek “Bunlar AK Parti’nin imajına zarar veriyor. AK Parti gençlere ulaşmak istiyorsa bunları gözden geçirmeli” dedi. Selvi: Erdoğan partisine 'İç tartışmaları bırakın, birbirinize kenetlenin' talimatı verdi Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu’da AK Parti teşkilatına “tartışmaları bırakıp seçim için çalışmaya başlama” talimatı verdiğini yazdı. Selvi: Yabancı büyükelçilerle yapılacak görüşmeyle ilgili genelgenin tek muhatabı İmamoğlu değil İstanbul Valiliği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği, "telefon görüşmesi" dahil, yabancı ülke temsilcileriyle yapılacak görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı'nın iznine bağlanmasını öngören yazısı tartışma yarattı Selvi: Muhalefet erken iktidar olduk havasına girdiği için kaybedecek Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, muhalefetin erkenden "iktidar olduk" havasına girdiği için seçimi kaybedeceğini savundu. Selvi, muhalefetin şimdiden bakanlıkları paylaşmaya başladığını yazdı. Hürriyet yazarı Selvi: Öcalan'a görüş izni verilecek Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Abdullah Öcalan'ın ailesinden birisiyle görüşmesine izin verileceği söyleniyor” dedi. Abdulkadir Selvi: Erdoğan, halk geçim sıkıntısı yaşarken ekonominin iyi olduğunu anlatmak gibi absürt bir duruma düşmüyor Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomik sorunların farkında olduğunu, çözmek için uğraştığını savundu. Selvi: Erdoğan, Putin ve Zelenski'ye savaşı bitirecek imzaları attırabilirse, 2023 seçimlerinde değil 6 parti, 60 parti bir araya gelse yıkamaz Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi bir araya getirip barışı sağlayabilmesi durumunda 2023 seçimlerinde kazanacağını savundu.