Sivas Katliamı'nın faili Ahmet Turan Kılıç öldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilerek serbest bırakılan Sivas Katliamı'nın baş faillerinden Ahmet Turan Kılıç öldü.
sivas katliamı, ahmet turan kılıç, erdoğan,Sivas Katliamı'nın faili Ahmet Turan Kılıç öldü
2021-07-19 13:03:54   Güncelleme: 2021-07-19 13:03:54    

BirGün'ün haberine göre, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli’nde 33 kişiyi yakarak katleden saldırganların başında yer alan ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildiği halde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'affedilerek' serbest bırakılan Ahmet Turan Kılıç, 87 yaşında öldü.

Kılıç, katliam sırasında saldırganları yönlendiren isimlerden biriydi.

Odatv'de yer alan video haberde, Kılıç'a ilişkin şu ifadelere yer verilmişti:

Emniyet görevlisi Mehmet Yıldız, Ahmet Turan Kılıç'ı Madımak önünde 'Vali istifa', 'Sivas Aziz'e mezar olacak', 'Şeytan Aziz', 'Laik düzen yıkılacak', 'Yaşasın Şeriat' sloganları atarken gördüğünü, otele gitmek isterken polisin kendisini püskürttüğünü, bu sırada Kılıç'ın 'bizim sizinle işimiz yok diyerek' yeniden barikatı aşmaya çalıştığını gördüğünü söyledi.

Emniyet görevlisi Sami Ece ise, Ahmet Turan Kılıç'ın 'arkadaşlar bu cihattır, yürüyelim' diye bağırdığını, halkı otele doğru sevk ederek tahrik ettiğini gördüğünü söyledi.

Emniyet görevlisi Mustafa Kılıç, 'Hadisenin başından sonuna kadar ve hadisenin içinde devamlı olarak Kılıç'ı gördüğünü, 'Şeriat gelecek zülüm bitecek' dediğini, Madımak önünde 'ne duruyorsunuz, taş atın' dediğini, PTT önündeki taşları da oradakilere gösterdiğini, hadise günü Kılıç'ı bu eylemleri yaparken çok net gördüğünü söyledi.

Diğer emniyet görevlileri de Kılıç'ın kalabalığı başından sonuna kadar tahrik ederek önderlik eden bir kişi olarak gördüklerini beyan etti.

YENİ AKİT MAZLUM DEDİ

Sivas'ta 33 kişinin katliamından sorumlu olan Ahmet Turan Kılıç'ı 'mazlum' ilan eden Yeni Akit gazetesi, 'İdamla yargılanıp, 27 yıl boyunca suçsuz yere hapiste yatmıştı: Sivas mazlumu Ahmet dede Hakk'a yürüdü' başlığıyla Kılıç'ın ölümünü birinci sayfada sür manşet olarak gördü.

sivas-katliami-nin-faili-ahmet-turan-kilic-oldu-900771-1.