Son ayların en güçlü Güneş patlaması: 'Dünya'yı etkileyebilir'

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş üzerindeki son aylarda görülen en kuvvetli patlamayı tespit etti. Uzmanlar, Güneş'teki patlamanın Dünya'yı etkileyebileceği yönünde uyarıda bulundu.
Son ayların en güçlü Güneş patlaması: 'Dünya'yı etkileyebilir'
2022-10-04 18:38:43   Güncelleme: 2022-10-04 18:38:43    

NASA'daki Güneş Dinamikleri Gözlemevi ve Güneş'teki değişiklikleri gözlemleyen diğer bilim insanları, yıldızımız üzerinde 10 Mayıs'tan bu yana görülen en güçlü patlamanın geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştiğini açıkladı.
Güneş patlamasının zayıftan güçlüye doğru C, M ve X şeklindeki sıralamada X1 şiddetinde olduğunu belirten bilim insanları, şimdiye kadar tespit edilen en güçlü patlamanın ise 2003 yılında tespit edilen X28 şiddetinde yaşandığını kaydetti.

Güneş patlamaları, enerji parçacıklarının yüzeydeki lekelerden dışarıya doğru patlamaları olarak tanımlanıyor. Söz konusu patlamalar, ışık hızında hareket ederek Dünya'ya on dakikadan daha kısa sürede ulaşıyor. Neyse ki Dünya'nın manyetosferi güneş patlamasından yayılan radyasyonun büyük bir kısmını dünya yüzeyine ulaşmadan saptırıyor.
Ancak söz konusu radyasyon dalgalarının Dünya'ya yaklaştığı kısmında GPS gibi navigasyon sistemlerinin de dahil olduğu radyo ve uydu iletişimini kısmen bozabiliyor. Bazı aşırı durumlarda ise güneş patlaması, radyasyon dalgalarına eşlik eden koronal kütle ejeksiyonları (CME'ler) adı verilen yüklü plazma patlamaları nedeniyle Dünya'daki elektrik şebekesi ve elektrikli ekipmanlara zarar verebiliyor.

'Bugün jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir'

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen M düzeyindeki patlamalarla birlikte çok miktarda koronal kütle ejeksiyonlarının salındığı belirtildi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi'ne göre, bugün gezegene ulaşması beklenen dalgalar Dünya üzerinde jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir.
Olaya ilişkin yapılan haberlerde bu durumun uzayda görev yapan astronot ve mekikleri etkileyebileceği uyarısında bulunulurken, radyasyon dalgalarının meydana getirdiği renk şöleni Kuzey Işıkları'nda ise gözle görülebilir bir farklılık yaratabileceği belirtildi.


 

Vehaber Menu
Minibüs büyüklüğünde asteroit geçişlerinden biri: Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı Minibüs büyüklüğündeki 2023 BU, bugüne kadar Dünya'ya en çok yaklaşan asteroitlerden biri oldu. Asteroit, Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı "Bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlayacak" Bilim insanları, Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen 'kanyon benzeri' bir boşluğun, bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlatacağını açıkladı. Uzmanlara göre, sürekli bir yüklü parçacık akışı bu boşluktan yayılabilir ve saatte 3 milyon kilometreye varan yüksek hızla ilerleyebilir. Bilim insanları 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdı Dünyanın koronavirüs pandemisinden geçtiği dönemde, bilim insanlarının 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdığı haberi geldi. Araştırma ekibi, kutupların erimesiyle insanlara bulaşma potansiyeli bulunan kadim virüslerin ortaya çıkıp canlanabileceği uyarısını yaptı. Kanlı Ay tutulması nedir, bugünkü tutulmanın özelliği ne? Bugün Kuzey ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya bölgelerinden görülebilecek Tam Ay Tutulması yaşanıyor. Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi Laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi. Dünyanın en küçük televizyonu üretildi: Posta pulu büyüklüğünde ABD’li bir start-up şirketi dünyanın en küçük televizyonunu üretti. Tiny Circuits adlı şirket, 15 mm ve 26 mm ekranlara sahip iki yeni tasarımını tanıttı. Minik televizyonlar fiyatları ile de dikkat çekti. 'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir' Dünya yarın küçük çaplı bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya olması bekleniyor. Fırtınanın boyutu küçük olsa da elektrik şebekeleri ve uydularda hafif sıkıntılar yaşanabilir. Avrupa Uzay Ajansı: '2021 QM1' Dünya'ya çarpmayacak Avrupa Uzay Ajansı'ndan iyi haber geldi. Daha önce dünyaya çarpacağı sanılan 2021 QM1 adlı asteroidin yörüngesi incelendi Mavi Gezegen'in güzergahında olmadığı tespit edildi. Yani 2052 için endişe edilen asteroidin dünyaya çarpma riski artık yok. Dünyanın en büyük bakterisi bulundu: Çıplak gözle görülebiliyor Bilim insanları, gözle görülüp bir cımbızla tutulabilecek büyüklükte bir bakteri türü bulduklarını açıkladı. Yüzümüzde yaşayan akarlar evrimleşiyor: İnsanların bir parçası haline geldiler Bilim insanlarına göre, insanların yüzlerinde yaşayan ve cilt dokusu üzerinde çiftleşen küçük parazitler, insanlarla simbiyotik bir varlık paylaşan canlılara evrimleşiyor.