Sosyal medya yalanları! Ulaş Bayraktaroğlu kimdir?

Ulaş Bayraktaroğlu meselesini açıklıyoruz..
Sosyal medya yalanları! Ulaş Bayraktaroğlu kimdir?
2020-05-01 19:06:56   Güncelleme: 2020-05-12 19:07:36    

VeHaber/ Erdal ERGÜLER

Sosyal medya bilgi alışverişini kolaylaştırmasının yanısıra bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi. İnternet ortamına düşen herhangi bir fotomontajlı resim bazen milyonlarca insan tarafından gerçekmiş gibi paylaşılabiliyor. Bunların en son örneğine polis olduğu iddiasıyla Ulaş Bayraktaroğlu'nda yaşadık. Daha enteresanı kendisine fiziksel olarak benzeyen ne kadar sivil polis varsa resimleri yanyana getirilip farklı kimliklere sokuldu, dezenformasyon yaratıldı. Gerekçesi ise polise havai fişek ve molotof fırlatması oldu.

Tarihte sol siyasi geleneklerin buna benzer milyar tane eylem örneği var. Bugüne kadar molotof fırlatmak sol siyasi geleneklerin bir eylem biçimi iken içinde bulunduğumuz evrede bunu ancak polis yapabilir kurgusu üzerinden Ulaş Bayraktaroğlu polis ilan edildi. Oda TV'nin dayanaksız, belgesiz bir şekilde başını çektiği bu dezenformasyon günden güne büyüdü ve ülke geneline yayıldı. Halbuki böyle bir haber yapılmadan önce her normal siyasi parti gibi seçimlere katılan, yasal bir siyasi parti olan SDP'nin kapısı çalınmalı ve Ulaş Bayraktaroğlu'nun kimliği sorulmalıydı. Gazetecilik etiği bunu gerektirirdi. Bir gazetecinin elinde hiç bir belgesi, dayanağı olmadan sırf kendi algısını ve zihniyetini meşrulaştırmak için bu tarz yöntemlere başvurması kabul edilebilir değildir. Ayrıca bu tarz kirli oyunlar, fotomontajlar kendilerince düşman ilan ettikleri kesimleri daha fazla güçlendirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Peki Ulaş Bayraktaroğlu'nun polis ilan edilmesinin kendilerine göre gerekçesi neydi?

1- Sakin bir ortamda molotof fırlatılmış ve polisin müdahale etmesi için meşru zemin oluşturulması sağlanmıştı.

Gelelim Taksim Gezi Parkı'ndaki ilk müdahaleye. Polis hiç bir gerilim yokken Gezi Parkı'na girmiş ve müdahale etmiştir. Müdahale etmek için herhangi bir olayın yaşanmasına ihtiyaç duymamıştır. Yani Ulaş Bayraktaroğlu'nun polis olduğunu iddia edenler zorlama bir hikaye yazmıştır.
2- Üzerinde polis telsizi olduğu iddia edilmektedir. Diyelim ki gerçekten var. Olaylarda Çarşı grubunun polis telsizinde konuşma yapması elden ele dolaşmıştır, neden Çarşı Grubu polis ilan edilmemiştir? Ayrıca Bostancı'da polisle çatışan Orhan Yılmazkaya'nın da polis telsizi vardı.
3- Belinde bir kabartı var ve bu kabartının silah olduğu iddiası vardır. Beldeki kabartıya silah adını koymayı bilim insanlarına sorsak hepsi kahkaha atacaktır. Diyelim ki o kabartı silah, silah sadece poliste bulunan bir mühimmat mıdır? 2013 Ocak verilerine göre TBMM'de 256 milletvekilinin silah ruhsatı vardır. Bu istatistikten yola çıkıp Ulaş Bayraktaroğlu'nu milletvekili mi ilan etmeliyiz?

Sonuç olarak Ulaş Bayraktaroğlu'nun kimliği SDP tarafından parti üyesi hatta MYK üyesi olduğu yönünde kabul edilmiştir. Ama piyasada dolaşan resimlerin gerçeği yansıtmadığı açıklaması da bunlara eklenmiştir, Ulaş Bayraktaroğlu'nun hedef haline getirilmeye çalışıldığı da belirtilmiştir. Resimler nedeniyle Ulaş Bayraktaroğlu'nun tutuklandığı açıklanmıştır. Sosyal medya kullanıcılarının alet edildikleri bu kirli oyunu aydınlığa kavuşturmayı bir borç biliriz.

Vehaber Menu
Avcılar'da 24 saatlik su kesintisi İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, Avcılardaki 10 mahalleden 8'ine 24 saat su verilmeyeceğini açıkladı. Kesintinin Haramidere'deki su baskınlarının önüne geçmek amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında isale hatlarının deplase edilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Diyarbakır’da kaçırılan bir kuyumcu ölü bulundu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde iddiaya göre alacak verecek meselesi nedeniyle kaçırılan kuyumcu ölü bulundu. 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Murat Ayhan cezaevinde intihar etti Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi. 'Gri pasaportla Almanya'ya insan kaçakçılığı' davasında AK Partili Ali Ayrancı tutuklandı Türkiye'de 29 belediyenin adının karıştığı gri pasaportla insan kaçakçılığı olayında önemli rol oynayan Servi Belde Belediyesi'nin eski başkanı AK Partili Ali Ayrancı ‘insan kaçakçılığından’ tutuklandı. Sürat Kargo şubedeki kargoyu 5 gündür teslim etmedi Sürat Kargo Avcılar Denizköşkler şubesindeki kargo 5 gündür tüketiciye teslim edilmedi. Avcılar Belediyesi'nde grev kararı Avcılar'da Belediye-İş Sendikası ile Avcılar Belediyesi arasında 85 günden bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri olumsuzlukla sonuçlanınca işyerine grev kararı asıldı. İstanbul Boğazı'nda tekneden ateş açan iki kadın gözaltına alındı İstanbul Boğazı'nda bir tekneden tabancayla ateş ederken görüntüleri sosyal medya üzerinde yayınlanan iki kadın yakalanıp adliyeye sevk edildi. Kurusıkı silahın ve ateş edilen teknenin sahibi ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Sedat Peker’in eşi Özge Peker: Sabırlı olun, iyi şeyler bir anda olmuyor Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in eşi Özge Peker, "Sabırlı olun, iyi şeyler bir anda olmuyor. Beklediğine deyeceğini zaman size ansızın gösterecektir" dedi. İran'daki protestolar: 'Sesimizi kesmezsek, bize tecavüz edeceklerini söylediler' Geçen hafta başkent Tahran'ın merkezinde gözaltına alınan 51 yaşındaki Meryem, İran güvenlik güçlerinin kendisini ele geçirdiği anı böyle anlatıyor. 4 yıldır çözülemeyen cinayet, canlı yayında itiraf edildi! Show TV'de yayınlanan Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme programında bir cinayet daha çözüldü. 4 yıldır aydınlatılamayan Mustafa Kut cinayetini, Ersin Çetinkaya canlı yayında itiraf etti. Çetinkaya'ya stüdyodaki canlı yayında güvenlik güçleri operasyon düzenledi.