Thodex davası: Mahkeme, Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına hükmetti

Kripto para borsası ‘Thodex’ davası çerçevesinde yurt dışında tutuklanan Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 21 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, Faruk Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına hükmetti.
Thodex davası: Mahkeme, Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına hükmetti
2022-09-23 20:52:38   Güncelleme: 2022-09-23 20:52:38    

Thodex isimli kripto para borsası üzerinden binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle sistemin kurucusu olan ve yurtdışında tutuklanan Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 21 sanığın, ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Yönetme, Örgüte Üye Olma, Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı ve Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama suçlarından 40 bin 564'er yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi.
Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce konferans salonunda görülen duruşmaya, Faruk Fatih Özer'in abisi sanık Güven Özer ve kardeşi Serap Özer'in de aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken taraf avukatları ile çok sayıda müşteki salonda hazır bulundu.

Müştekiler: Zararımız giderilsin

Duruşmada dinlenen müştekilerden F.Ö., 'Sisteme 70 bin lira yatırdım. Zararım karşılanmadı. Karşılanmasını istiyorum. Sanıklardan şikayetçiyim' dedi. Müşteki O.U., '100 bin dolar yatırdım. Zararımın giderilmesi talebim vardır' diye konuştu. Diğer müştekiler de sisteme para yatırdıklarını söyleyerek zararlarının giderilmesini istedi.

‘Şirket sahibinin yaptığı hatanın cezasını biz çekiyoruz’

Tutuklu sanık Mesut Can Arbaz, 'Haksız yere tutukluyum. Kimseyi dolandırmadım. Zaten böyle bir şeye ihtiyacım da yok, ailem varlıklı. Şirketin sahibinin yaptığı hatanın cezasını biz çekiyoruz. Kaçmadığım, doğru yolu uyguladığım için cezalandırılıyorum. Tahliyemi talep ediyorum' dedi.

‘Hiçbir şeyin yanlış gittiğinden şüphelenmedim’

Tutuklu sanıklardan Cem Uzunoğlu, 'Muğla’nın köyünde bir köy evinde çalışıyorum. Birkaç kez şirkete gitmişliğim var. Bulunduğum mevkide hiçbir şeyin yanlış gittiğinden şüphelenmedim. Şirket faaliyetlerini insanların paralarını çekemediği ana kadar sürdürmüştür. Tutuklu olduğum için kendimi aktif olarak savunamıyorum bile. 17 aydır tutukluyum. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmayı talep ediyorum' diye konuştu.

‘Kardeş olduğumuzu kimse bilmezdi’

Faruk Fatih Özerin kız kardeşi tutuklu sanık Serap Özer de 18 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek, 'Maaşla çalışan muhasebeciydim. Benim şirketteki tek görevim gelip giden evraklardı. Teknik hiçbir bilgim yoktu. Ben sıcak ve soğuk cüzdanın bile ne olduğunu mahkemede öğrendim. Evet biz 3 kardeşiz. Ama bizim kardeş olduğumuzu şirkette eski çalışanlar dışında kimse bilmezdi. Ben orada personelim. Aramızda bir şakalaşma bile olmazdı. Faruk Fatih Özer benim patronum, ben onun sadece çalışanıydım. Faruk Fatih Özer'in şirketin tek sahibi ve yetkilisi olduğu apaçık ortada. Ben onun yurt dışına çıktığını bile medyadan öğreniyorum. En ufak bir ilgim olsaydı ben de Faruk’la kaçmaz mıydım?' diyerek tahliyesini talep etti.
Faruk Fatih Özer’in ağabeyi tutuklu sanık Güven Özer de, şirketle bir bağının olmadığını söyleyerek, 'Hiçbirimizin suçu olduğuna inanmıyorum. Tahliyemi talep ediyorum' dedi.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutukluk sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Faruk Fatih Özer hakkındaki kırmızı bülten kararının devamına ve infazının beklenmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı 16 Aralık’a ertelendi.

Vehaber Menu
Sokakta silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer hayatını kaybetti İstanbul Sancaktepe'de alışveriş yaptığı marketten çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayan MHP Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Erkan Hançer, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Doğum yapan Suriyeli kız 13 yaşında çıktı! Diyarbakır’da Suriye uyruklu 13 yaşındaki kız çocuğu, hastanede doğum yaptı. Küçük kızın anne ve babası ile evlendiği kişi ve onun anne ve babası hakkında "Zincirleme nitelikli cinsel istismar" suçundan 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. 'Birini arayacağım' diyerek telefonu istedi, 'Hadi eyvallah' diyerek alıp kaçtı Antalya'da 15 yaşındaki B.Y.T isimli bir çocuk, cami çıkışında yanına yaklaştığı 61 yaşındaki İsmail Bozdağ'dan "birini arayacağını" söyleyerek istediği cep telefonunu alıp kaçtı. Polisin yakaladığı B.Y.T, gözaltına alındı. Burkina Faso'da askeri darbe Burkina Faso'da askeri darbe oldu. Devlet Başkanı Paul Henri Damiba görevden alındı. Ordu, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve parlamentonun feshedildiğini duyurdu. Fırat Çakıroğlu davasında tutuksuz yargılanan sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi 20 Şubat 2015'te, Ege Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun bıçaklanarak öldürülmesi öldürülmesiyle ilgili yargılanan C.B. hakkında mütalaa açıklandı. Savcı, ‘Kasten öldürmeye yardım' ve 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçlarından C.B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Sarallar suç örgütüne operasyon: Yöneticilerden biri yakalandı İstanbul'da 'Sarallar' suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda örgütün yöneticilerinden biri yakalandı. Yakalanan kişinin örgütün yaptığı çok sayıda silahlı eylemin azmettiricisi olduğu tespit edildi. Barış Pehlivan’dan “Thodex” uyarısı: Henüz bilmediğimiz kirli bir pazarlık dönüyor ve bu “son dakika” haberleri bir yerlere mesaj gibi duruyor Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, binlerce kişiyi milyarlarca lira dolandırdığı ifade edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinin kaleme aldığı köşe yazısından sonra yapılmasına tepki gösterdi. Avcılar'da 24 saatlik su kesintisi İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, Avcılardaki 10 mahalleden 8'ine 24 saat su verilmeyeceğini açıkladı. Kesintinin Haramidere'deki su baskınlarının önüne geçmek amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında isale hatlarının deplase edilmesinden kaynaklandığı belirtildi. Diyarbakır’da kaçırılan bir kuyumcu ölü bulundu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde iddiaya göre alacak verecek meselesi nedeniyle kaçırılan kuyumcu ölü bulundu. 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Murat Ayhan cezaevinde intihar etti Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi.