TİP Sözcüsü Kadıgil, Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarını 6 ayrı bakanlığa sordu: Vakfın üyeleri ve cemaatin müritleri tarafından kaç çocuk istismar edildi?

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'yi 6 yaşında imam nikâhı ile 'evlendirilmesi' ve cinsel istismara maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı. 6 bakanlığı ayrı soru önergesi veren Kadıgil, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 'Vakfın üyeleri ve cemaatin müritleri tarafından temas edilen kaç çocuk istismar edilmiştir?' diye sordu.
TİP Sözcüsü Kadıgil, Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarını 6 ayrı bakanlığa sordu: Vakfın üyeleri ve cemaatin müritleri tarafından kaç çocuk istismar edildi?
2022-12-07 17:11:44   Güncelleme: 2022-12-07 17:11:44    

TİP Sözcüsü Kadıgil, kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. 6 yaşındayken imam nikahıyla 'evlendirip' yıllarca istismar edilmesini Adalet, İçişleri, Aile, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm ve Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarına verdiği soru önergeleriyle Meclis gündemine taşıdı.

Kadıgil, altı ayrı bakanlığa verdiği soru önergelerinde devlet kurumlarının istismar sürecinde ne yaptığını sordu. Kadıgil 'AKP Türkiye’sinde cemaatlere terk edilen çocuklarımız ya istismar ediliyor ya kafası kesiliyor ya yanarak can veriyor ya da canına kıyıyor. Devlet ne yapıyor? 3-5 oy uğruna tarikatların istismarına göz yumuyor. 6 yaşında evlendirilmenin doğru olmadığını, rast geldiği bir radyo programından öğrenen bir istismar mağduru kız çocuğu var şu an bu ülkede. Hiranur Vakfı’nın müritleriyle kurduğu bu düzene göz yuman devlet, ne CEDAW’dan ne BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden ne Anayasa’dan ne de kanunlarından doğan tek bir yükümlülüğü yerine getirememiş demek oluyor. Bir kız çocuğu annesi tarafından saçı taranıp istismarcısının koynuna yollanıyor ve bu da bir oyun olarak izah ediliyorsa, şu an bu işe göz yuman tüm yetkililerin istifa etmesi gerekir. İstanbul Sözleşmesi aile yapısını ve toplum ahlakını bozacak diye korkan mollaların ve onların hamilerinin, kutsal aile dedikleri buysa, o kutsal aileniz yere batsın' dedi.

Adalet Bakanlığı’na: Davaya müdahil olacak mısınız?

Adalet Bakanlığına, kemik yaşı tespitinde istismar edilen çocuk yerine 21 yaşında bir kadının sokulmasına rağmen rapor düzenleyen kamu görevlileri hakkında inceleme başlatılıp başlatılmadığını ve neden hala tutuklu tek bir şüphelinin olmadığını soran Kadıgil, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da bir dizi soru yöneltti.  Kadıgil, Bakan Yanık’a 'Vakfın üyeleri ve cemaatin müritleri tarafından temas edilen kaç çocuk istismar edilmiştir? Bu çocuklar için çocuk koruma sistemine dahil edilmeleri yönünde bir kararınız olacak mıdır? İstismar mağduru kız çocuğunun kendisi ve çocukları için herhangi bir koruma tedbiri uygulanmış mıdır? Çocukların akıbeti nedir? Bakanlığınız söz konusu davaya  müdahil olacak mıdır?' diye sordu.

İçişleri Bakanlığı’na: İhbar yükümlülüğünü yerine getirmeyen kamu görevlileriyle ilgili ne yaptınız?

İçişleri Bakanlığına 'Yaşanan olayda kız çocuğunun istismarına giden sürecin kamusal alanda pek çok tanık huzurunda yaşandığı açıktır. Muhit karakoluna ya da mahalle muhtarına ulaşan herhangi bir ihbar var mıdır?  İstismarı ihbar yükümlülüğü bulunan kamu personeli hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?' sorularını yönelten Kadıgil,  Milli Eğitim Bakanına ise zorunlu eğitimden mahrum edilen çocukların sayısını sordu.  Kadıgil,  'İstismar mağduru çocuğun eğitim hakkı elinden alınarak zorunlu eğitim sisteminin içinde yer almamış olması halinde; okula göndermeyen ebeveynleri hakkında herhangi bir işlem uygulanmış mıdır? Zorunlu eğitime devam etmeyen çocuklar tespit edilmemekte midir? Herhangi bir eğitim kurumda kaydı olmayan kaç çocuk vardır? Bu çocukların cinsiyet dağılımı nedir? Çocuklarını eğitim hakkında mahrum eden ailelere ilişkin bugüne dek ne tür bir yasal işlem uygulanmıştır?' sorularına yanıt istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na: Hiranur Vakfını öven haberlere ilişkin ne yapacaksınız?

RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığına, çocuk istismarıyla gündem gelen Hiranur Vakfı’nı övücü haberler, düzenli olarak TGRT Haber - Türkiye gazetesinin internet sitesinde, timeturk.com ve haberler.com.tr herhangi bir cezai yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını soran Kadıgil,  Çevre , Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe Yerleşkesinin bulunduğu arazinin niteliğinin değiştirilerek Vakfa verilmesini sordu.

Kadıgil’in sorularının tamamı ise şöyle;  

Adalet Bakanlığı:

1- Soruşturma evresinde kemik yaşı tespitinden önce doğum raporunun istenmesi gerekirken; neden savcı tarafından bu husus göz ardı edilmiştir? Bu ihmal nedeniyle soruşturma savcısı hakkında HSK tarafından bir yaptırım uygulanacak mıdır?

2- İstismar mağduru kız çocuğunun kemik yaşının tespiti için 21 yaşındaki başka bir kişinin teste sokulması konusunda ihmali bulunan görevliler hakkında cezai işlem uygulanmış mıdır?

3- Kamu görevini gereği gibi ifa etmeyen bu şahıslar, başka kaç teste girmiştir? Söz konusu görevlilerin düzenledikleri diğer raporlara ilişkin herhangi bir inceleme yapılmış mıdır?

4- 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi tamamlanmasına karşın CMK m.100 kapsamındaki tutukluluk nedenlerinin varlığına ve katalog suçlara rağmen şüphelilerin tutuklanmama nedeni nedir?

5-  Hiranur Vakfı’na ve bağlı olduğu cemaate yönelik herhangi bir kapsamlı soruşturma başlatılacak mıdır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı:

1- Basına yansıyan olayın ayrıntılarına göre, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun sözde evlendirilmesinde bir beis görmeyen zihniyetin hakim olduğu Hiranur Vakfı’nda kurucularından ve onursal başkanlığını da yapmış, 6 yaşındaki kızının 29 yaşında bir cemaat üyesinin istismarına açık hale getiren Yusuf Ziya Gümüşel gelmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun 94, 103, 109, 112, 113, 117, 234 sayılı maddelerinde yer alan suçların çeşitli eylemlerle işlenmiş olduğu kuvvetli şüphe ile ortada olan ve çocuk istismarıyla gündem gelen Hiranur Vakfı’nda ortaya çıkan bu olaylar sonucunda; Bakanlığınız tarafından bir inceleme başlatılacak mıdır?

2- Vakfın üyeleri ve cemaatin müritleri tarafından temas edilen kaç çocuk istismar edilmiştir? Bu çocuklar için çocuk koruma sistemine dahil edilmeleri yönünde bir kararınız olacak mıdır?

3- İstismar mağduru kız çocuğunun kendisi ve çocukları için herhangi bir koruma tedbiri uygulanmış mıdır? Çocukların akıbeti nedir?

4- Bakanlığınız söz konusu davaya müdahil olacak mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı:    

1- Hiranur Vakfı’nda bu şekilde istismar edilen kaç çocuk zorunlu eğitimden alıkonulmuştur?

2- Eğitim hakkı elinden alınan çocuklar için herhangi bir inceleme başlatılacak mıdır?

3- Yukarıda bahsi geçen istismar mağdurunun, 6 yaşında imam nikahıyla sözde nikahlandığı, 13 yaşındayken nişan yapıldığı, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldığı ifade edilmektedir. Bu kapsamda; söz konusu kız çocuğu eğitimine devam etmiş midir?

4- Zorunlu eğitime devam etmiş ise; kız çocuğunun istismarını okul yönetimi, rehber öğretmen veya sınıf öğretmeni tespit edememiş midir? Tespit etmiş olmaları halinde neden ihbar yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir?

5- İstismar mağduru çocuğun eğitim hakkı elinden alınarak zorunlu eğitim sisteminin içinde yer almamış olması halinde; okula göndermeyen ebeveynleri hakkında herhangi bir işlem uygulanmış mıdır?

6- Zorunlu eğitime devam etmeyen çocuklar tespit edilmemekte midir? Herhangi bir eğitim kurumda kaydı olmayan kaç çocuk vardır? Bu çocukların cinsiyet dağılımı nedir? Çocuklarını eğtim hakkında mahrum eden ailelere ilişkin bugüne dek ne tür bir yasal işlem uygulanmıştır?

İçişleri Bakanlığı:

1-Yaşanan olayda kız çocuğunun istismarına giden sürecin kamusal alanda pek çok tanık huzurunda yaşandığı açıktır. Muhit karakoluna ya da mahalle muhtarına ulaşan herhangi bir ihbar var mıdır?

2- İstismarı ihbar yükümlülüğü bulunan kamu personeli hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3- Bugüne dek Hiranur Vakfı’na ilişkin emniyet kayıtlarına giren kaç ihbar ve şikayet vardır? Ne tür işlemler yapılmıştır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı:

1- Basına yansıyan olayın ayrıntılarına göre, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun sözde evlendirilmesinde bir beis görmeyen zihniyetin hakim olduğu Hiranur Vakfı’nda kurucularından ve onursal başkanlığını da yapmış, 6 yaşındaki kızının 29 yaşında bir cemaat üyesinin istismarına açık hale getiren Yusuf Ziya Gümüşel gelmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun 94 (işkence) , 103 (çocukların cinsel istismarı) , 104 (reşit olmayanla cinsel ilişki)109 ( kişiyi hürriyetinden yoksun kılma) , 112 ( eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi) , 113 ( kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi) , 232 ( kötü muamele), 233 (aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali) ve daha pek çok ilgili suç maddelerinin çeşitli eylemlerle işlenmiş olduğu kuvvetli şüphe ile ortada olan ve çocuk istismarıyla gündem gelen Hiranur Vakfı’nı övücü haberler, düzenli olarak TGRT Haber - Türkiye gazetesinin internet sitesinde, timeturk.com ve haberler.com.tr adreslerinde yer almaktadır.

Öte yandan Türkiye'nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 34’üncü maddesinde 'Taraf Devletler, çocuğu, her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verirler' ve Anayasa’mızın 41’inci maddesinde ise 'Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır'  ve 'Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz' hükümleri gereğince  Hiranur Vakfı’nı övücü haberlere yer veren   TGRT Haber - Türkiye gazetesinin internet sitesine, timeturk.com ve haberler.com.tr.  ile ilgili herhangi bir cezai işlem başlatılmış mıdır? 

Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı:

1- Hiranur Vakfı’nın yerleşkesinin bulunduğu arazinin nitelikleri kaç kez değiştirilmiştir? Son değişikliğin nedeni nedir?

2-  Hukuka aykırı bir şekilde uygun olmayan nitelikteki bir arazideki yapılaşma neden engellenmemiştir?

3-  Hiranur Vakfı’na ait kaç yapının arazisinin niteliği değiştirilmiştir?

4- Ülke genelinde statüsü değiştirilmiş kaç arazinin mülkiyeti veya kullanım hakkı vakıflara aittir? Söz konusu vakıfların isimleri nedir?

Vehaber Menu
Bakan Kurum: Çağrımız, mümkün olduğunca vatandaşımız D-400 karayolunda trafiğe çıkmaması, zorunluluk halinde ise yardım ekiplerimize öncelik vermelerini rica ediyoruz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yaşadığımız süreç son bir asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerimiz harekete geçti. Bu deprem 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumda. Gaziantep’te 581 yıkık bina var, can kaybı 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir" dedi. MSB'den açıklama: "Depremi fırsat bilen terör örgütü PKK, Öncüpınar Hudut Karakoluna roketli saldırı düzenledi" Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Tel Rıfat’tan Öncüpınar Hudut Karakoluna düzenlenen roketli saldırıya karşılık verildiğini' bildirdi. Torun'dan Ataşehir Belediyesi’ne başlatılan soruşturmayla ilgili açıklama: Fotoroman Süleyman yine başladı belediyelerimizin üzerinden algı yaratmaya! CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ataşehir Belediyesi’ne başlatılan soruşturmayla ilgili “Fotoroman Süleyman’ bir süre durmuştu. Bir süre böyle beklemişti. Şimdi yine başladı belediyelerimizin üzerinden algı yaratmaya. Ataşehir Belediye Başkanımız tüm süreçte çok defa soruşturma geçirdi müfettişlerce incelendi. Geçmiş bütün yılları değerlendirildi, hiçbir şey bulunamadı. Aradan 10 yıl geçti, sanki mal bulmuş mağribi gibi buradan bir şey yaratmaya çalışıyorlar ama boşuna, bulamazlar, bulamayacaklar. Sadece ve sadece seçim yaklaştıkça belediyelerimizi algıyla karalamaya, kötülemeye çalışıyorlar. Çünkü belediyelerimizin hizmetlerini kıskanıyorlar. Bizde onlara yedirecek belediye başkanı yok. Diz çökecek belediye başkanı yok” dedi. TİP'li Sera Kadıgil: AKP'li erkekler için uygulanan koruma kararları kadınlardan esirgeniyor! Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Canan Semiz’in, yaklaşık 3 yıldır boşanmaya çalıştığı ve hakkında defalarca kez koruma kararı aldırdığı; koruma kararını ihlal etmesine rağmen zorlama hapsi kararının bir türlü çıkarılmadığı Serdar Semiz isimli erkek tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıdı. Kadıgil, “AKP'li erkekler için uygulanan koruma kararları kadınlardan esirgeniyor. AKP’nin erkekleri için ivedi şekilde uygulanan koruma tedbir kararlarından faydalanamadığı için kadınlar katlediliyor” dedi. İyi Parti Sözcüsü Zorlu'dan Sinan Ateş açıklaması: Katiller ve onun arkasındaki güçler ortaya çıkarılana kadar Meral Akşener, bu davanın takipçisi olacak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Bursa’daki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bu soruşturma aşaması hak ettiği şekilde yürüyene kadar, katiller ve onun arkasındaki güçler ortaya çıkarılana kadar İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu davanın takipçisi olacaktır. Merhum Sinan Ateş’in kıymetli eşiyle görüşme gerçekleştirmişlerdi, bugün de kederli ailesiyle kıymetli annesi, babası, kardeşleriyle bir araya geldi, taziye dileklerini iletti, yanında olacağını ve takipçisi olacağını söyledi” dedi. Sinan Ateş soruşturmasında yeni tespitler: Saldırı yeri ve kaçış güzergâhı telefon imajında çıktı Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da öldürülmesi sonrası açılan soruşturmada yeni bulgular tespit edildi. Elde edilen dijital materyallerde saldırı yeri, kaçış güzergahı bulunurken, şüphelilerin saldırı yerinden konum bilgisi paylaştığı belirlendi. Erkan Baş'ın giydiği kazak antikomünistlerin hedefi oldu Ensonhaber ve Ekşi Sözlük gibi platformlarda Erkan Baş'ın kazağının "Tommy Hilfiger" olduğu, fiyatının 1500 TL olduğu iddiasına yer verildi. Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayımız 13 Şubat'ta açıklanacak Selahattin Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na canlı yayında 'Seçimden sonra Saray'ı kadınlara tahsis etmek iyi olmaz mı?' sorusu soruldu, Kılıçdaroğlu, 'Bence gayet güzel bir öneri, kendisine teşekkür ederim. Haksız bir şekilde içeride tutulduğunu biliyorum' yanıtını verdi. Beştaş: Anayasa çok açık, Erdoğan aday olamaz HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığının hukuksuz olduğunu belirterek, "Anayasa çok açık. Hiçbiri şunu düşünmedi; geçici bir madde koyması gerekirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra bu süre şartı dese anlaşılır. Ama önüne arkasına bir şey koymamış, önceki maddeyle aynı. Bu nedenle aday olamaz" dedi. Ahmet Şık'tan bakanlara Doğukan Çep ve Serdar Öktem sorusu: Cinayetin, Sinan Ateş'in uyuşturucu kaçakçılığına tepki göstermesiyle ilgisi var mı? TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Sinan Ateş cinayeti soruşmasıyla ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Cinayetin, siyasi saikleri haricinde bir yönden uyuşturucu kaçakçılığı ve narko-terör faaliyetlerine Sinan Ateş'in tepki göstermesiyle ilgisi var mı? Cinayetin talimatını verenlere yönelik araştırma, birkaç alt düzey yöneticiyle geçiştirilecek ve Susurluk benzeri olaylara bir yenisi mi eklenecektir, yoksa bu tali planlayıcıların talimat aldığı isimler de hangi mevkide olurlarsa olsun yakalanacaklar mıdır" sorusunu yöneltti.