Trans kadınlara servisi reddeden işkembeciye hapis

Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi, üç kişiyi trans oldukları gerekçesiyle restorana kabul etmeyen ve sözlü saldırıda bulunan Köroğlu İşkembecisi işletmecisi ve çalışanına hapis cezası verdi.
Trans kadınlara servisi reddeden işkembeciye hapis
2021-11-12 14:36:44   Güncelleme: 2021-11-12 14:36:44    

Kaos GL’nin haberine göre Ankara’da bulunan Köroğlu İşkembecisi 2017 yılında, yemek yemeye giden 3 kişiye servisleri toplayarak 'İçeri giremezsiniz, patronun kesin emri var travestilere servis açmıyoruz' yanıtı verdi ve iddialara göre saldırıda bulundu.

Janset Kalan ve arkadaşının açtığı dava sonuçlandı. Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında, transları lokantaya kabul etmeyen ve onlara hakaret eden Köroğlu İşkembecisi’nin işletmecisi O.G.D. ve şef garsonu Türk Ceza Kanunun 122. maddesi uyarınca hapis cezası aldı.

Hapis cezası alan O.G.D. ve şef garson hükmün açıklanmasının geriye bırakılması nedeniyle tutuklanmadı ancak beş yıl içinde bir başka suç işlemeleri durumunda cezaları infaz edilecek.

Ayrımcılık suçuna hapis cezası

Janset Kalan ve E.G.’nin avukatı Emrah Şahin davayı kaosGL.org’a değerlendirdi. Av. Şahin, ayrımcılık suçunu işleyen lokanta işletmecisinin duruşmalara gelmediğini, hakkında yakalama kararı çıkarmak zorunda kaldıklarını söyledi. 

'Duruşmalara sanık O.G.D. hiç katılmadı. Hakkında çıkarttığımız yakalama kararından sonra havaalanında gözaltına alındı ve orada alınan ifadesinde olay yaşandığı sırada lokantada olmadığını söyledi. Ancak yapılan incelemeler sonucu orada olduğu kesinleşti. Bugünkü duruşmadaysa Janset Kalan ve E.G. tarafından sanık teşhis edildi ve hakaret edip, restorandan çıkaran kişilerden biri olduğu kanıtlandı.

Bunun üzerine nihayet, savcılığın Türk Ceza Kanunu’nun 122. Maddesine göre cezalandırılması talebi mahkeme tarafından kabul edildi. Hem lokanta işletmecisi O.G.D. hem de şef garson bu suçtan bir yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı. Ancak daha önce işledikleri bir suç olmadığı için mahkeme hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Bu şu anlama geliyor failler beş yıl içinde bir başka suç işlemeleri durumunda bu ceza hükümleri açıklanacak. Ayrıca faillerin kararı istinafa veya temyize götürme hakları yok; itiraz hakları var, o da Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülebilir. Bu durumda da cezanın kesinleşmesini bekleriz.'

Vehaber Menu
Mabel Matiz'den 'Karakol' açıklaması: Ağlıyorum ama sevinçten Son şarkısının klibi nedeniyle hedef gösterilen Mabel Matiz'den açıklama geldi. Mabel Matiz’in klibi için RTÜK’ten telefon: Yayınlamayın! Ünlü şarkıcı Mabel Matiz'in son yayınlanan 'Karakol' isimli şarkısı için RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, şarkının klibiyle ilgili "RTÜK, Mabel Matiz'in son şarkısı için tek tek tüm müzik kanallarını arayarak 'yayınlamamalarını' yoksa olacaklar konusunda aba altından sopa gösterdi" dedi. Dünya trans kadınlar güzellik yarışmasında Filipinli Fuschia Anne Ravena birinci oldu 2004'ten bu yana Miss International Queen adıyla düzenlenen uluslararası trans kadınlar güzellik yarışması, bu yıl Tayland'da yapıldı. Birinci, Filipinler'den Fuschia Anne Ravena oldu. Nagehan Alçı: Bu cadı avının hepimizi boğduğunu görüyor ve endişe ediyorum HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, 20. LGBTİ + Onur Yürüyüşü öncesi Taksim’in kapatılması ve polisin sert müdahalesini eleştirdi. Alçı, “Bu cadı avının hepimizi boğduğunu görüyor ve endişe ediyorum” düşüncesini dile getirdi. TİHV: Onur yürüyüşlerinde 34'ü çocuk 526 kişi gözaltına alındı Türkiye İnsan Hakları Vakfı, "Onur Ayı" kapsamında düzenlenen etkinliklerindeki hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı bilgi notunda en az 526 kişinin işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığını açıkladı. Polis, Onur Yürüyüşü için Sıraselviler Caddesi'nde toplanan kitlenin önünü kapattı İstanbul'da saat 17.00'de başlayacak Onur Yürüyüşü öncesi sokaklar polis ablukasına alındı. Polis, Onur Yürüyüşü için Sıraselviler Caddesi'nde toplanan kitlenin önünü kapattı. LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü Komitesi, 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de İstanbul Beyoğlu’ndaki Sıraselviler Caddesi’ne gelinmesi için çağrıda bulunmuştu. Onur Yürüyüşü öncesi İstanbul Valiliği'nden karar: Bazı metro seferleri yapılmayacak Yarın saat 11.00 itibariyle M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı Şişhane, Taksim istasyonu ve F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı kapalı olacak. İzmir'de LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı İzmir'de düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri, İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Mükremin Gezgin: Olaydan sonra dışarı çıkamıyorum Doğum videosu çekmesinin ardından hedef gösterilen TikTok fenomeni Mükremin Gezgin, gelen tepkilerden sonra dışarı çıkamadığını söyledi. ODTÜ’deki Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı Polis, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) Onur Yürüyüşü’ne plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Çok sayıda gözaltı olduğu bildiriliyor.