Türkiye 3 gündür yanıyor!

Türkiye genelinde 21 ilde çıkan yangınların 57'sinin kontol altına alındığı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'Aktif olan tüm yangınlarımızda iyiye gidiş var, ormanlık alanları kullanırken çok dikkatli olalım, bu günler yangınlar için son derece hassas günler' açıklamasında bulundu.
Türkiye 3 gündür yanıyor!
2021-07-30 13:48:20   Güncelleme: 2021-07-30 17:29:48    

Türkiye, çok sayıda şehirde yaşanan 60'ın üzerinde yangınla mücadelesinin üçüncü gününe girdi. Şimdiye kadar toplam 21 ilde çıkan 63 yangından 57'si kontrol altına alınırken, yangınların 20'si devam ediyor.

Ülke genelindeki yangınlarda şu ana kadar 3'ü Manavgat, biri ise Marmaris'te olmak üzere 4 can kaybı yaşandı.

Son 3 gün içerisinde orman yangınına sahne olan şehirler Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa, Kütahya, Balıkesir, Kilis, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Hatay, Bursa, İzmir, Diyarbakır ve Karaman olarak sıralandı.

Çeşitli bölgelerde süren yangınlardan son gelişmeler, sahadan canlı anlatımlar Sputnik'in canlı anlatımında:

17:21

Türk Hava Kurumu kayyumu: Düğünde değil, nikahtaydım

Türk Hava Kurumu kayyumu Cenap Aşçı, katıldığı Habertürk yayınında kendisine yönelik linç kampanyası başlatıldığını ve kendisinin düğüne değil sadece nikaha gittiğini söyledi.

Aşçı, 'Ben düğün değil nikaha katıldım. Çocukluğuna şahit olduğumuz hanım kızımızın nikahına gittik. Şehitlerimizin olduğu gün, orman yangınlarının olduğu gün bizim eğlencede bulunmamız mümkün değil. Sadece nikaha gittik, tebrik ettik' dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan talimatla gelmediği sürece uçakları göndermenin mümkün olmadığını söyleyen Aşçı, 'Şu anda 3 tane uçak ve helikopterlerimiz Türkiye'nin muhtelif yerlerinde konuşlanmış vaziyette. Orman Bakanlığı demediği sürece bizim kontak açmamız mümkün değil' diye konuştu.

17:11

Bakan Kurum'dan yangında evleri hasar görenlerle ilgili açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'daki orman yangınlarında evlerini kaybeden vatandaşlara yeni ev yapılacağını, eşya, taşınma ve kira konusunda da yardımda bulunulacağını bildirdi.

Bakan Kurum'dan yangında evleri hasar görenlerle ilgili açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'daki orman yangınlarında evlerini kaybeden vatandaşlara yeni ev yapılacağını, eşya, taşınma ve kira konusunda da yardımda bulunulacağını bildirdi.

17:09

Manavgat’ya yangın söndürme sürerken hortum oluştu

Antalya Manavgat’ta karadan ve havadan yangın söndürme çalışmaları sürerken hortum oluştu. Ekipler çevredekileri bölgede uzaklaştırdı.

16:57

İran'ın Türkiye büyükelçisi: Yangın söndürme çalışmalarına katılmak için koordinasyonlar sürüyor

İran Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'İran Türkiye’de ülke genelindeki yangınlarıın södürülmesine yardım etmeye hazır. Savunma ve Silahhlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı Hava Ateş Kontrol ve Destek Merkezi Başkanı Pilot Mohammad Nouri Al Agha Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanı'nın talimatının ardından bir kaç adet helikopter ile bir yangın söndürme uçağı Türkiye'de yangın söndürme çalışmalarına katılmak için gönderilmeye hazırdır. Çeşitli organlarla gerekli koordinayonlar yapılır yapılmaz bu insani yardım operasyonu başlayacaktır' açıklamasında bulundu. 

İran'ın Türkiye büyükelçisi İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand da, 'Büyük yangınlar ve geride bıraktığı hasarlardan dolayı derin üzüntü duydum. Türkiye Devleti ve halkı ile acılarını paylaşıyoruz. Yangın söndürme çalışmalarına katılmak için koordinasyonlar sürüyor' dedi.

16:52

Marmaris-Datça karayolu trafiğe kapatıldı

Marmaris Asparan mevkiindeki yangının şiddetlenmesi üzerine Marmaris-Datça kara yolu trafiğe kapatıldı.

16:46

İki ilde daha ormanlara girişler yasaklandı

Orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken, Yalova ve Denizli'de de ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı öğrenildi.

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında yapılan İl Orman Yangınlarını Önleme Komisyonu toplantısında, orman yangınlarıyla mücadeleyle ilgili kararlar alındı.

Alınan kararlar gereği, 1 Ağustos-1 Eylül arasında yerleşik köy halkı hariç olmak üzere halkın gezi amaçlı ormana girişi, orman içi yollarda ATV, motosiklet ve benzeri vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetler ile çadırlı ve çadırsız kamp yapmak 1 Eylül'e kadar yasaklandı.

Denizli'de de, valilik tarafından 'Orman Yangınları İle Mücadele Kapsamında Uygulanacak Tedbirlere İlişkin' alınan karara göre ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

16:13

İmamoğlu: Yangın bölgelerine 1 milyon 85 bin fidan dikeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB ve iştiraklerinin 1 milyon 85 bin fidan dikeceğini açıkladı.

İmamoğlu, 'İBB ve iştiraklerimiz adına yangın bölgelerine 1 milyon 85 bin fidan dikeceğiz. Hiçbir şeyin, tüm yaşayan canlılarıyla yok olan ormanları birden geri getirmeyeceğini biliyoruz ancak hızlıca dikeceğimiz fidanlar doğanın canlanmasına katkı sağlayacaktır' ifadelerini kullandı.

16:10

Eski THK yöneticisi Duman: Bizim uçaklarımız niye antika olsun, maşallahı var

Türk Hava Kurumu'nun eski yöneticisi Bayram Duman, Türkiye'nin güneyinde peş peşe çıkan orman yangınları devam ederken, THK uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'antika' ifadesine yanıt verdi. Duman, 'Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var' yanıtı dedi. 

Duman, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, 'Manavgat yangınında THK uçakları kullanılsaydı, yangın bu kadar büyümezdi' dedi ve şunları söyledi: 

Manavgat’ta ikinci uçak sonra geldi. Ama iki gün boyunca 6 uçak sortiler yapsaydı, o yangın büyümezdi. THK'daki kayyum heyeti geçen sene istenildiği anda uçakların hazır olacağını söylemişti. Şimdi niye hazır değil? Kaldı ki bu uçaklar İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan’da kullanılan uçakların aynısı. Aynı yaşta onlarla. Yani uçakların eskimesi diye bir şey söz konusu değildir. Bunlar amfibik uçaklardır. Baraja, göle dalıp, suyu alıp, 2-3 dakikada suyu doldurup, havalanıp tekrar yangına müdahale eden uçaklardır. Bu çok vahim. Deniyor ki; 4 milyon dolara hazır olur. 4 milyon dolar tutmaz da, hadi diyelim öyle. 4 milyon dolar bu ormanlarımız için değmez mi? Çünkü 1,3 milyon liraya 3 uçak kiralıyorsun, bizim 6 uçağımızın hazırlanması 4 milyon dolar diyorsun. Rakamlara bakar mısınız?
THK olarak 2018’e kadar biz yangın söndürme ihalelerini bu uçaklarla alıyorduk. Ancak 2019 yılında bir şekilde ihale THK’ye verilmedi. Sonra THK kullanılarak başka bir firma adı altında THK’nin imkanlarıyla yeni uçaklar alındı. Bunlar Rus uçakları. Yani Türkiye'deki düz zeminde yangın söndürebilen uçaklar. Oysa bizim uçaklarımız Türkiye coğrafyasına uygun, manevra kabiliyeti yüksek uçaklardı. Bizim kafamız karışıyor, aklımız duruyor. Neden, niçin?
Avrupa'da, İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve dünyada Amerika aynı uçakları kullanıyorken bizim uçaklarımız niye antika olsun? Bu uçakların yedek parçaları takıldığı zaman, genel bakımı yapıldığı zaman sıfır uçak gibi uçmaya devam eder. Bizim uçaklarımız niye uçmasın ki? Ben bu görüşe katılmıyorum.

Türk Hava Kurumu uçaklarının uzun yıllar daha uçabileceğinin altını çizen Duman, 'Çünkü bu uçakların yenisi 40 milyon dolar. 9 tane uçağımız var, 6'sı hazır. Niye uçamasın? Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var. Biz onlara 'Ateş Kuşları' diyoruz' ifadelerini kullandı. 

16:07

Niğde'de ormanlık alanlara girişler 15 Eylül'e kadar yasaklandı

Niğde Valiliğince, çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede kapsamında turizm bölgeleri ve izinli hayvan otlatılan alanlar hariç, orman bölgelerine girişler 15 Eylül'e kadar yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Vali Vekili Cemil Kılınç başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilde çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede alınan kararlara ek olarak, orman idaresince gerçekleştirilen faaliyetlerde görev alanlar, izin almak koşuluyla orman alanlarında hayvan otlatanlar, ilgili kurumların izni dahilinde faaliyette bulunanlar, orman içi ve bitişiğinde tarımsal faaliyette bulunlar hariç merkez Dündarlı beldesi, Ulukışla ilçesi Horoz, Çiftehan, Alihoca, Maden (Karagöl turizm bölgesi hariç), Kılan, Darboğaz, Yeniyıldız ve Emirler köyleri ile Çamardı ilçesi Elekgölü (Aladağlar Milli Parkı Bölgesi hariç) ve Yelatan köyleri sınırlarında bulunan ormanlık alanlara girişlerin yarından itibaren 15 Eylül'e kadar yasaklanması kararlaştırıldı.

Orman içi ve bitişiğinde görülen duman ve yangınlarla sabotaj ihtimaline karşı ormana giriş yapan yabancı ve şüpheli kişilerin tespiti halinde 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar yapılması için yangına hassas bölgelerdeki muhtarlıklar ve camilerde anonslar yapılarak vatandaşların bilgilendirilmesine karar verilen toplantıda, ormanlık sahaların mıntıkasında olduğu Çamardı ve Ulukışla ilçelerinin belediye başkanlıklarınca, itfaiye araçlarının bakım ve kontrolleri yaptırılarak hizmete hazır tutulması da karara bağlandı.

16:01

CHP'li Özkoç'tan Bakan Pakdemirli'ye: Cahil adam, Türkiye’yi mi kandırıyorsun?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yangın söndürme uçaklarına ilişkin, 'Bizim havada neyi uçurduğumuz değil, yere ne kadar su attığımız önemli' açıklamasına tepki gösterdi. 

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Özkoç, 'Cahil adam, Türkiye’yi mi kandırıyorsun? Türkiye’nin aklıyla mı oynuyorsun? Eğer üç tane helikopterle yangına müdahale ediyorsan 10 tane helikopter olursa yangına daha çok su taşır, oraya daha çabuk müdahale etme şansına sahipsin demektir' dedi.

Özkoç ayrıca, 'Türkiye’nin yangın uçağının olup olmaması değil, önemli olan Cumhurbaşkanı’nın kaç tane uçağı var. Tayyip Erdoğan’ın kaç uçağı var? Türkiye için önemli olan budur. Türkiye’de Tayyip Erdoğan’ın 8 tane uçağı var ama yangın uçağı yok' ifadelerini kullandı.

15:57

İzmir Ödemiş'te orman yangını

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Ekipler, alevlerin söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale başlattı.

Ödemiş'in Gölcük Mahallesi'ndeki ormanlık alanda, saat 15.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter ve 5 arazöz, orman işçileriyle sevk edildi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahalesi sürüyor.

15:48

Marmaris'in Turunç mahallesindeki yangına havadan müdahale devam ediyor

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yangının Turunç mahallesine yaklaşması üzerine başlayan yangın söndürme çalışmaları, yangın helikopterleriyle birlikte devam ediyor. 

15:34

Ünlü: İzmir Marşı okununca yağmurun durduğuna inananlar, tekbir getirilince Yüce Allah'ın yangını söndüreceğine neden inanmıyor?

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet Hoca' lakabıyla da tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, dün paylaştığı 'Yangın gördüğünüzde tekbir getirin söndürür' ifadeleri nedeniyle tepki görmesinin ardından yeni bir açıklama yaptı.

Ünlü, mesajının acele atılmış bir tweet olduğunu savundu ve 'İzmir Marşı okununca yağmurun durduğuna inananlar, tekbir getirilince Yüce Allah'ın yangını söndüreceğine neden inanmıyor?' ifadelerini kullandı.

Ünlü ayrıca, kendini eleştirenleri de 'kötü niyetli kimseler' olarak nitelendirdi.

15:32

Bakan Pakdemirli: Adana Ceyhan yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 'Adana Ceyhan yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor' açıklamasında bulundu.

15:29

Lewis Hamilton'dan Türkiye paylaşımı

Formula 1 dünya şampiyonu Lewis Hamilton, Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Formula 1'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla orman yangınları için Türkiye'ye dua ettiğini aktardı.

36 yaşındaki Hamilton orman yangınlarıyla ilgili yaptığı paylaşımda, 'Dualarım Türkiye ve gezegenle' diye konuştu.

15:26

Manavgat'ta Alevler bir yerleşim yerine daha yaklaştı

Antalya Manavgat'ta çıkan yangınları kontrol etme çalışmaları devam ederken, alevlerin Zeybekler mahallesini tehdit edecek düzeyde yaklaştığı görüldü.

15:12

İzmir Kiraz'da ormanlık alanda yangın çıktı

İzmir'in Kiraz ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangına müdahale ediyor.

Kiraz ilçesinde Mersinlidere ve Olgunlar mahalleleri arasında, ormanlık alanda saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter, 4 arazöz ve orman işçisi sevk edildi. Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

15:00

Bakan Soylu, yangın bölgesine gidiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, orman yangınlarının devam ettiği Antalya'nın Manavgat ilçesine gidecek.

Bakan Soylu, saat 15.00 sıralarında Ankara'dan havayolu ile Antalya'nın Manavgat ilçesine gidecek. Soylu'nun, yangın koordinasyon merkezini ziyaret edip, bölgeyi inceleyeceği belirtildi. Soylu'nun, orman yangınlarına ilişkin devam eden çalışmalar hakkında bilgi alacağı öğrenildi.

14:54

Mehriban Aliyeva: Türk halkının acısı bizim acımızdır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mehriban Aliyeva, Instagram'dan bir paylaşım yaparak Türkiye'deki orman yangınlarından dolayı derin bir üzüntü içinde olduğunu bildirdi. 

Aliyeva'nın Türk bayrağıyla paylaştığı ve taziyelerini sunduğu mesajı şöyle:

'Türkiye'nin bazı bölgelerinde yaşanan korkunç yangınların haberini derin bir üzüntü ile karşıladım. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimi sunuyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Türk halkının acısı bizim acımızdır. Yüce Allah'tan tüm Türkiye halkına güç ve sabır diliyorum.'

14:48

Yangında doğan oğlağa 'Mucize' adı verildi

 Antalya'da Manavgat ilçesindeki orman yangını sırasında alevlerin arasında doğduğu belirtilen oğlağa 'Mucize' adı verildi.

14:43

İstanbul Valiliği: 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmek yasaklandı

İstanbul Valiliği, 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında kentteki ormanlara girişi yasakladı.

Açıklamada, 'İstanbul'da Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmek, orman çevresinde ve içinde mola vermek, orman alanlarında piknik yapmak yasaklanmıştır' ifadelerine yer verildi.

14:40

Erdoğan'dan yangınlarla ilgili açıklama: Bu, boşverip de geçilecek bir iş değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada 'Bu, boşverip geçilecek bir iç değil' ifadelerini kullandı.

14:39

Taksici tanık: Hiç böyle yangın görmemiştik

Marmaris'te yaşanan yangına tanıklık eden taksici, Sputnik'e yaptığı açıklamada '20 yıldır buradayım, hiç böyle yangın görmemiştik. Annem dün İçmeler'deydi, gidip alamadım' ifadelerini kullandı.

14:27

TOBB'dan yanan ormanları eski haline dönüştürmek için 5 milyon TL destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yanan ormanları eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon TL destek verdiklerini duyurdu.

Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından orman yangınları nedeniyle yaptığı paylaşımda, milletin yanında olduklarını bildirdi.

Birlikten güç ve umut doğacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, 'Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira destek veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.' değerlendirmesinde bulundu.

 

14:17

Gaziantep ve Çanakkale'de ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı

Gaziantep Valisi Davut Gül, kent genelindeki ormanlara girişlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyururken Çanakkale Valiliği' de Ormanlara girişi 1 ay süreyle yasakladı.


14:08

İnce: Cihan devleti olacağız diye yola çıkanlar devleti 'IBAN Devleti' yaptı

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Manavgat'taki orman yangını için yardım hesabı açılmasına tepki gösterdi.

Twitter'dan açıklamalarda bulunan İnce, 'Bu kez de Dışişleri Bakanı vatandaşa 'Pamuk Eller Cebe' diyor, cihan devleti olacağız diye yola çıkanlar devleti 'IBAN Devleti' yaptı' ifadelerini kullandı.

Akşener: Beceriksizlikte bir dünya markası olan Tarım Bakanı’nı geçen sene de uyarmıştım; bugün yine uçak yok, yine müdahaleler yetersiz

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'Beceriksizlikte bir dünya markası olan Tarım Bakanı’nı geçen sene de uyarmıştım; bugün, yine uçak yok, yine müdahaleler yetersiz' paylaşımını yaptı. 

Akşener grup toplantısından videosunu paylaşarak, 'Beceriksizlikte bir dünya markası olan Tarım Bakanı’nı geçen sene de uyarmıştım. Bugün, yine uçak yok, yine müdahaleler yetersiz. Bu ciddiyetsiz yönetim anlayışınızla hâlâ o koltuklarda oturup sorumsuzca konuşabiliyorsunuz ya hepinize yazıklar olsun…' ifadesini kullandı.

13:53

Bursa'da orman yangınlarına karşı helikopter destekli uygulama başlatıldı

Bursa'da orman yangınlarına karşı ağaçlık alanlarda önleyici mücadele çalışmalarına başladı.

Bursa Valiliği öncülüğünde İl Jandarma Komutanlığı tarafından, İl Emniyet Müdürlüğünün de desteğiyle olası orman yangınlarına karşı kentte başta Uludağ olmak üzere Karacabey, Orhaneli, Yıldırım, Kestel, Gürsu ve İnegöl bölgelerinde denetim için harekete geçildi.

Polis ve jandarma özel harekat birlikleri, eş zamanlı olarak helikopter ve drone kullanarak hassas bölgelerin havadan ve karadan kontrollerini yaptı.

Jandarma özel harekat ekiplerine arama kurtarma ve iz takip köpekleri de eşlik etti.

Helikopter destekli yürütülen çalışmalarda, herhangi bir olumsuzluğa karşı ani müdahale için birimlerin hazırda bekletildiği bildirildi.

Çalışmalar ormanlık alanlarda yaz ayları boyunca sürecek.

13:50

Ukrayna, orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye 2 itfaiye uçağı ve özel ekip gönderdi

Ukrayna, orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye 2 AN-32 P tipi uçak ile özel destek ekibi gönderdi.

Ukrayna Devlet Acil Servisinden yapılan açıklamada, servise ait 2 itfaiye uçağının bugün Türkiye’ye gittiği bildirildi.

Açıklamada, 'Ukrayna Devlet Acil Servisi ile Türkiye İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında Şubat 2020’de afet alanında varılan iş birliğine ilişkin Mutabakat Zaptı kapsamında Türk itfaiyecilerine yardım etmek amacıyla Ukrayna, 2 AN-32 P tipi itfaiye uçağı ile birlikte destek grubu gönderdi' ifadesine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, gönderilen destek ekibinin dağlık alanlarda tecrübeli ve Karadağ, İsrail, Gürcistan’daki büyük çaplı yangınlarda görev almış deneyimli ekip olduğu da kaydedildi.

13:37 İçmeler Köyiçi köyü sakini: Çabuk gelsin itfaiye, parkta sabahladık, evlerimize giremedik

Yangının etkilediği bölgelerden Marmaris İçmeler'e bağlı Köyiçi köyü sakini Fatmanur Öztürk, 'Çabuk gelsin itfaiye, parkta sabahladık, evlerimize giremedik, baksana yangın ilişti yine' dedi.

13:32

Kılıçdaroğlu'ndan THK açıklaması: Erdoğan ortalıkta yok, kayyuma ulaşamadım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yurt genelinde yaşanan yangınlarda Türk Hava Kurumu'na ait (THK) uçakların kullanılmaması üzerinden yaşanan tartışmalara değindi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

'Türk Hava Kurumu kayyum elinde yok oldu. Uçaklar yatıyor, pilotlar işinden oldu. Yeni bir iş modeli önerdim; bu uçakları belediyelerimizin kiralamasına ve pilotlar ile teknisyenleri istihdam etmesine izin versinler, yangınlara derhal biz müdahale edelim.

Erdoğan ortalıkta yok ve hiçbir bürokrat onun izni olmadan onay verebilecek durumda değil. Aradım kayyumu, ulaşamadım.'

13:31

Orman yangınlarıyla mücadelede İHA sayısı 7'ye yükseltildi

Türkiye'nin farklı noktalarında son 3 günde çıkan 71 orman yangınıyla mücadelede kullanılan insansız hava aracı (İHA) sayısı 4'ten 7'ye yükseltildi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nden (OGM) edinilen bilgiye göre, OGM bünyesindeki 4 İHA yangınlarla mücadelede görüntü almak için kullanılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki 3 İHA da orman yangınlarıyla mücadeleye destek için kullanılmaya başlandı. Böylece kullanılan İHA sayısı 7'ye çıktı.

13:03

Sputnik Türkiye yangın alanında: Manavgat'ta son durum

Sputnik muhabiri Osman Nuri Cerit, Antalya Manavgat'ta devam eden yangınlarla ilgili son gelişmeleri Radyo Sputnik'te anlattı. 

Manavgat'ta yangından en fazla hasar gören bölgenin Kalemler köyü olduğunu belirten Cerit, mahallede yanmayan ev kalmadığını ve hayvanların neredeyse hepsinin telef olduğunu açıkladı.

Hava durumuyla ilgili son durumla ilgili açıklamalarda bulunan Cerit, bölgede alevlerin etkisiyle sıcaklığın daha da arttığını belirtti.

İçmeler'de müdahale devam ediyor

Marmaris İçmeler'de bulunan Sputnik Türkiye muhabiri Burcu Okutan ise hem karadan hem de karadan müdahalenin devam ettiğini açıkladı. 

Belediyenin soğutma çalışmalarına devam ettiğini aktaran Okutan, bölgede bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşandığı bilgisini verdi.

Okutan ayrıca, Orman müdürlüğü yetkilisiyle yaptığı görüşmede, yangının henüz kontrol altına alınamadığı bilgisinin verildiğini söyledi.

12:43

Azerbaycan orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye'ye ekipler gönderecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, orman yangınlarının söndürülmesi ve kontrol altına alınmasına destek olması amacıyla Türkiye'ye ekiplerin gönderilmesi hususunda talimat verdiğini bildirdi.

Hacıyev, yaptığı yazılı açıklamada, 'Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan Başbakanı ve Olağanüstü Haller Bakanı'na gerekli talimatları verdi. İlgili devlet kurumları Türk muadilleriyle temasa geçti ve yardım ekipleri en kısa sürede kardeş ülkeye hareket edecek' ifadelerini kullandı.

12:34

Facebook, Manavgat'ta 'Güvenlik Durumu Kontrolü' özelliğini etkinleştirdi

Facebook, 28 Temmuz'da Manavgat'ta başlayan ve birçok şehirde devam eden orman yangınlarının ardından bölgedeki topluluğun birbiriyle bağlantı kurmasını kolaylaştırmak amacıyla 'Güvenlik Durumu Kontrolü' özelliğini hayata geçirdi.

Özellik sayesinde etkilenen bölgedeki kişiler, olayla ilgili paylaşımda bulunduğunda Güvenlik Durumu Kontrolü etkinleştirilecek. Güvenlik Durumu Kontrolü etkinleştirildiğinde, etkilenen bölgedeki kişiler Facebook'tan kendilerini güvende olarak işaretlemeleri için bir bildirim alabilecek. Buna ek olarak, Güvenlik Durumu Kontrolü bildirimine tıklayan kişiler, arkadaşlarının etkilenen bölgede olup olmadıklarını veya güvende olduklarını bildirip bildirmediklerini de görebilecek.

Kullanıcılar Manavgat için etkinleştirilen Güvenlik Durumu Kontrolü özelliğini kullandıkça ve yangından etkilenen diğer bölgelerde de konuyla ilgili paylaşım yapmaya devam ettikçe, özellik diğer bölgeler için de etkin hale gelecek.

12:21

Muğla Milas ile Bodrum Güvercinlik yangınları kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla Milas ile Bodrum Güvercinlik'teki yangınların kontrol altına alındığını açıkladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Pakdemirli, 'Her iki bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor' açıklamasında bulundu.

12:14

Yangında malları hasar gören vatandaşlar: Devletimize güveniyoruz, bize sahip çıkacak

Manavgat'taki yangının ardından Sputnik'e konuşan vatandaşlar, her şeylerinin yandığını ve akrabalarının yanına sığındıklarını söyledi.

12:05

Bakan Pakdemirli: Edirne Keşan yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 'Edirne Keşan yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor' açıklamasında bulundu.

11:53

AB Türkiye Delegasyonu: AB, Türkiye'nin acısını paylaşıyor

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu'nca orman yangınlarıyla ilgili 'Avrupa Birliği Türkiye'nin acısını paylaşıyor' açıklaması yapıldı.

11:50

Marmaris İçmeler'de yanan ormandan geriye kalanlar

Yangın nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin tahliye edildiği Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler beldesinde yangının yol açtığı hasar görüntülendi.

11:30

Aladağlar Milli Parkı'ndaki yangın kontrol altına alındı

Kayseri'nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı'nda çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi.

Milli parkın ziyaretçi tanıtım merkezi girişinde önceki gün başlayan yangında, Ulupınar bölgesinden sonra Kapuzbaşı Mahallesi'ndeki alevler de kontrol altına alındı.

Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Niğde'den de gelen destekle 15 arazöz, 1 su ikmal aracı, 5 yangına müdahale aracı, 10 pikap, 3 itfaiye aracı, 2 kamyon, 1 dozer, 2 greyder, 85 orman işletme personeli ve yangının meydana geldiği köylerde yaşayan yaklaşık 200 gönüllünün katıldığı çalışmada soğutma işlemleri sürüyor.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da Twitter hesabından, 'Yahyalı ilçemizdeki yangın kontrol altına alınmış olup soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangın ile mücadelemizde büyük fedakarlık gösteren vatandaşlarımıza, Orman teşkilatımızın, askeri birliklerimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve AFAD’ın görevlilerine teşekkür ediyorum' ifadelerini paylaştı.

11:26

Rus Büyükelçilik: Antalya’daki yangında 3 Be-200 uçağı görev yapıyor

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği, Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden yangında üç Rus Be-200 yangın söndürme uçağının görev yaptığını bildirdi.

11:25

Kılıçdaroğlu yangın bölgesine gidiyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, incelemelerde bulunmak üzere orman yangınlarının çıktığı Antalya ve Muğla'ya gidecek.

11:14

'Yukarıdan aniden geldi, soluk alamayıverdik'

Manavgat'taki yangından en fazla hasar gören Kalemler köyünden bir vatandaş, yangın anlarını Sputnik muhabirine anlattı:

'Yukarıdan aniden geldi, soluk alamayıverdik, her tarafı çevirdi, kurtarabildiğimizi kurtardık, kurtaramadığımız yandı, hayvanlarımız telef oldu.'

11:14

Yangınların nedenini araştırmak üzere özel ekip kuruldu

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınları araştırmak için özel ekipler kuruldu ve dün sabah itibariyle ekipler çalışmalarına başladı.

Ekipler, terör ve istihbarat birimlerinin de desteği ile meydana gelen orman yangınlarının çıkış sebebini, terör ve sabotaj ihtimali olup olmadığını tüm yönleriyle araştıracak. Araştırmadan çıkan sonuçlar adli birimlerle paylaşacaklar.

11:10

Aliyev'den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi. Aliyev, mesajında Azerbaycan hükümeti ve halkının Türkiye'nin yanında olduğunu belirterek şunları ifade etti:

'Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, kardeş Türkiye'nin farklı bölgelerinde çıkan şiddetli orman yangınları ve sonuçları bizi derinden üzmüştür. Sizin liderliğinizle hükümetinizin attığı kararlı adımlar sayesinde azimli ve mücadeleci Türk halkının bu felaketi kısa sürede atlatacağından eminim. Azerbaycan hükümeti ve halkı, her zaman olduğu gibi bugün de kardeş Türk halkı ile dayanışma içindedir ve onun yanındadır. Şahsım ve Azerbaycan halkı adına yangınlarda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah rahmet eylesin.'

10:45

Yangından etkilenen hayvanlar tedavi ediliyor

Antalya Manavgat'a bağlı Kalemler köyünde Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, yangından zarar gören hayvanları tedavi ediyor.

10:44

Karaismailoğlu: Ulaştırma ve haberleşme açısından herhangi bir sıkıntımız yok.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 'Ulaştırma ve haberleşme açısından herhangi bir sıkıntımız yok' ifadelerini kullandı.

10:39

Bakan Kurum: Vatandaşımızın zarar ziyan tespitini yapıyoruz

'Vatandaşımızın zarar ziyan tespitini yapıyoruz' diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, Antalya'da toplamda 2 bin 300 yapının etkilendiğini açıkladı.

10:32

Çavuşoğlu: Vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını temin edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, yangın hasar tespit çalışmalarına devam ettiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: 

Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için birimler kurduk. 
Yangından 42 mahalle etkilendi, 27 mahalle boşaltıldı, yarın ödemeler başlıyor.
Yangın sonrası hangi adımları atacağımızı kararlaştırmak için saha tespiti çalışmalarımız sürüyor. 
Giden canlar geri gelmez, vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını temin edeceğiz.
Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimizle temasa geçebilirler. Yardım hesabı açıldı, milletimiz cömerttir.
Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemelerini yarından itibaren başlatıyoruz. Ziraat Bankası cumartesi günü bu amaçla açık olacak.
(Yangınları) Kim yaptı? Vatandaşların da bizim de şüphelerimiz var. Tüm kurumlarımız hassas bir çalışma yürütüyor. Gözaltına alınan şüpheliler de var.

 

10:22

Pakdemirli: Gün orman teşkilatımızın moralini yükseltme günüdür

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile koordinasyon toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

Pakdemirli, açıklamasında şunları söyledi:

Aktif olan tüm yangınlarımızda iyiye gidiş var, ormanlık alanları kullanırken çok dikkatli olalım, bu günler yangınlar için son derece hassas günler. 
Bir yandan hasar tespit çalışmalarımız sürüyor.
3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz.
Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var.
Gün orman teşkilatımızın moralini yükseltme günüdür.
Yerleşim yerlerinin imara açılacağı söylentisi, olayı istismara yöneliktir.
Zarar gören vatandaşlarımızın Bağkur, SGK, ziraat, Tarım Kredi ve TARSİM borçlarının, kredi borçlarının ertelenmesini sağlıyor olacağız.
Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim.
Orman teşkilatımız, dünyanın en donanımlı orman teşkilatlarından biridir. Türkiye'nin coğrafyasına göre helikopter seçildi. THK'nın uçakları uçabilecek kapasitede değil, hala antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklamalar yapılıyor.
Envanterimizde yangın söndürme uçağı ve helikopteri yok. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ihale çalışmalarına başladık. Uzay aracı kullanmamız gerekse Orman Teşilatı olarak onu da alır kullanırız
Bizim havada neyi uçurduğumuz değil, yere ne kadar su attığımız önemli olmalı.

 

10:18

Orman Müdürlüğü: 71 orman yangınından 57'si kontrol altına alındı; devam eden 14 yangına müdahale sürüyor

Orman Müdürlüğü, '71 orman yangınından 57'si kontrol altına alındı; devam eden 14 yangına müdahale sürüyor' açıklamasında bulundu.

09:43

Pina Yarımadası'nda 80 hektar ormanlık alan yandı

Muğla'nın Milas ve Bodrum ilçeleri arasındaki Pina Yarımadası’nda çıkan orman yangını, saatler sonra kontrol altına alınırken, yangında 80 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Dün saat 15.00 sularında henüz bilinmeyen bir nedenle ormanlık alanda başlayan yangın hızla büyüdü. Alevler, bölgedeki otellere yaklaşınca otellerdeki müşteri ve personellerden oluşan bin 500 kişi, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın koordinesinde Sahil Güvenlik botları ve Güvercinlik koyundaki sivil teknelerle hızlı şekilde tahliye edildi.

09:26

Manavgat'ta yangının izleri ortaya çıktı

Antalya Manavgat'ta devam eden yangınların yarattığı tahribat, sabah olunca net bir şekilde ortaya çıktı. 

Yangında hasar gören ve kullanılamaz hale gelen bir araçtan geriye kalanlar görüntülere yansıdı.

09:21

Silifke'deki yangına TOMA ile müdahale ediliyor

İlçede dün sabah saatlerinde ilk olarak Boğsak mevkisinde başlayan ardından Işıklı, Hırmanlı ve Yeşilovacık mahallelerine yayılan orman yangını şiddetli rüzgar nedeniyle etkisini artırdı.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün toplumsal olaylara müdahale araçlarınca (TOMA) sürdürülüyor.

Söndürme helikopterleri de sabahın ilk ışıklarıyla söndürme çalışmalarına havadan destek veriyor.

Dün Silifke'de orman yangını çıkmış, yangın nedeniyle çok sayıda ev tedbiren boşaltılmıştı. Kuvvetli rüzgar nedeniyle yangın, çevredeki diğer mahallelere de yayılmıştı.

08:49

Antalya Gazipaşa’da 4 farklı noktada yangın çıktı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde ormanlık alanda 4 farklı noktada yangın çıktı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangında bazı evler tahliye edildi. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Gazipaşa’ya bağlı Küçüklü ve İnceğiz mahallelerindeki kızılçamla kaplı ormanlık alanda dün gece henüz bilinmeyen bir nedenle 4 farklı noktada yangın çıktı. Poyrazın da etkisiyle büyüyen alevler kontrolden çıkarak geniş bir alana dağıldı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle bazı evlerdeki kişiler tahliye edildi.

Gazipaşa Orman işletme Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa İtfaiye Birimi, sivil iş makineleri ve çok sayıda vatandaş yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

08:39

Yangına müdahale başladı

Antalya Manavgat'ta yangın alanından bildiren Sputnik Türkiye muhabiri Osman Nuri Cerit, Ali Çağatay'la Seyir hali programında yangınla ilgili son gelişmeleri aktardı.

Yangınların üçüncü gününde de müdahalenin devam ettiğini aktaran Cerit, yangın alanında yerleşim birimlerinin boşaltıldığını söyledi. 

Çalışmaların devam ettiği alanın duman ve is kokusuyla kaplı olduğunu söyleyen Cerit, dumanların Manavgat'ın her yerinden görülebildiğini belirtti.

Cerit ayrıca, söndürme çalışmaları kapsamında yangın helikopterlerinin de havalandığını açıkladı.