Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Erzincan İliç'teki siyanür sızıntısıyla ilgili suç duyurusu

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Erzincan İliç'te Anagold Madencilik'in faaliyet gösterdiği altın madeninde siyanür sızıntısı olması hakkında suç duyurusunda bulundu.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Erzincan İliç'teki siyanür sızıntısıyla ilgili suç duyurusu
2022-06-29 15:02:22   Güncelleme: 2022-06-29 15:08:27    

Parti tarafından yapılan suç duyurusunda, '21 Haziran’da meydana gelen siyanürlü solüsyonun boşalması sonucunda, siyanürün toprakta bileşik halde bulunan ağır metalleri aktif hale getirmesi söz konusu olacaktır.

Toksik kimyasalların Fırat nehrine akması, nehirle taşınması çok büyük bir alanın kirlenmesine, önlenmesi çok zor çevresel yıkıma yol açacaktır. Dolayısıyla bölgenin yüzey ve yeraltı su kaynakları kirlenecek, kirliliğin besin döngüsüne katılması, halk sağlığı için büyük tehlike yaratacaktır.

'Şirket hakkında güvenlik önlemleri alınmalı'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından olayla ilgili bir takım önlemlerin alındığı, yaptırımlar uygulandığı kamuoyuna yansımıştır. Buna paralel olarak sayın Savcılığınız tarafından da soruşturma açılmıştır.

Soruşturmada, kaybolması olası delillerin toplanması, adı geçen şirket ve şirket yöneticiler ile gereken idari önlemleri almayan, denetim yapmayan olaya yol açan izin ve ruhsatları veren ve geliyorum diyen felakete çanak tutan kamu görevlilerinin tespit edilerek, hakların kamu davası açılması, adı geçen şirket hakkında güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir' denildi.

'Şikayet konusu olan suçla yakından ilgi'

Parti tüzüğü gereğince suç duyurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, 'Partimiz, 'sürdürülebilir bir yaşam ve gelecek için, ekolojik, özgürlükçü, eşitlikçi ve dayanışmacı bir toplumun kurulması yolunda, çoğulcu ve katılımcı bir mücadele anlayışıyla politik sorumluluk üstlenen; insan haklarını hiçbir ayrımcılığa yer vermeyecek şekilde savunan, doğanın ve tüm canlıların haklarını gözeten, militarizme karşı mücadele
eden, emekten ve toplumsal adaletten yana, ekolojist, barışçı ve demokratik bir siyasi partidir.'

Program ve Tüzüğümüz, varlık nedenimiz ve kuruluş amacımız gereğince Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak olayın takipçisiyiz. Partimizin amacı dikkate alındığında şikayet konusu olan suçla yakından ilgisinin olduğu ortadadır' denildi.

Vehaber Menu
Ian Kasırgası Florida’yı vurdu: 2.5 milyon kişiye tahliye emri verildi ABD'nin Florida eyaletinde beklenen Ian Kasırgası etkili olmaya başladı. Meksika Körfezine kıyısı olan bölgelerinde yaşayan 2.5 milyon kişiye kasırga nedeniyle tahliye emri verildi. ABD Başkanı Joe Biden, kasırganın benzin fiyatlarını arttırmak için bahane olarak kullanılmaması konusunda petrol şirketlerine uyarıda bulundu. Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye uyarısı yapılanların sayısı 9 milyona ulaştı Yaklaşık 126 milyonluk nüfusu bulunan Japonya’da Nanmadol Tayfunu nedeniyle tahliye çağrısı yapılanların sayısı 9 milyona çıktı. Pek çok bölgede Japonya'nın afet uyarı ölçeğinin en yükseği olan beşinci seviye alarm verildi. Gelin ve damat, Van Gölü sahilinde çöp topladı Van'ın Erciş ilçesinde dünyaevine giren yazılım test mühendisleri Ahmet Sadık Aras ile Feyza Demirel çifti, Van Gölü sahilindeki kirliliğe dikkat çekmek için temizlik yaptı. Çift, üzerlerindeki gelinlik ve damatlıkla sahilde çöp topladı, daha sonra da düğün salonuna geçerek davetlilerle birlikte dans edip halay çekti. Sinpaş mahkemenin kararına uymayıp inşaata devam etti Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” dedi. NASA: Tonga'daki yanardağ atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharı püskürttü Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu belirtildi. 'Bir zahmet çöpünüzü de alın gidin' Tarkan, Kilyos sahilini ziyaret ettiği esnada, bölgede oluşan çöp yığınlarının fotoğrafını çekti ve sosyal medyada paylaşarak "Çok yazık. Doğa bizim evimiz, her şeyimiz" ifadelerini kullandı. İzmir’de iki ayrı bölgede orman yangını İzmir’in Ödemiş ve Seferihisar ilçelerinde orman yangını çıktı. Seferihisar'da çıkan yangının büyük oranda kontrol altına alındığı belirtilirken, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. İstanbul'da ormanlara giriş yasağı İstanbul’da orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara girişler 31 Temmuz’a kadar yasaklandı. Artvin'de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde meydana gelen heyelandan ötürü yoldan geçen TIR'lar zarar gördü. 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Yol ulaşıma kapandı. Erbay: Ormanlar yanarken görmediğimiz uçak ve helikopterleri yangın saraya yaklaşınca gördük Muğla'nın Marmaris ilçesi Börtübed mevkiinde 3 gün önce başlayan ve devam eden yangın hakkında CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, "Marmaris’teki orman yangını üçüncü gününe girdi. Ancak maalesef hala söndürülemedi. Karadan ve havadan müdahale ediliyor ancak bu müdahaleler yeterli olmuyor” dedi.