Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi

Laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi.
Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi
2022-11-07 12:15:38   Güncelleme: 2022-11-07 12:15:38    

Birkaç yemek kaşığı miktarındaki kanın vücutta nasıl işlev göstereceği test edilecek. Araştırmanın amacı, kan bağışının yerini almak değil.

Araştırma Bristol, Cambridge, Londra’da ekipler tarafından yürütülüyor. Bilim insanları ciğerlerden vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerine odaklanıyor.

Araştırmanın amacı, kan bağışının yerini almak değil. Çalışma, hayati önemde olan ama çok nadir görülen kan gruplarını üretme amacı taşıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre sistem şu şekilde işliyor: Önce bağışla elde edilen 470 ml civarında bir kan alınıyor. Manyetik boncuklar ile kırmızı kan hücrelerine dönüşme özelliği olan kök hücreler ayrıştırılıyor.

Ayrıştırılan bu kök hücrelerin laboratuvar ortamında çoğalması sağlanıyor ve bunlar kırmızı kan hücresi olmaya yönlendiriliyor. Üç haftalık işlem sonunda yarım milyon kök hücresi bulunan havuzdan 50 milyar kırmızı kan hücresi elde ediliyor. Bunlar da filtrelenerek, nakil edilebilecek 15 milyar kırmızı kan hücresine kadar indiriliyor.

ÜRETİLEN KAN 120 TAM GÜN ÖMÜRLÜ OLACAĞI DEĞERLENDİRİLİYOR

Bristol Üniversitesi’nden Profesör Ashley Toye, bazı kan gruplarının çok nadir olduğunu söylüyor ve ‘sadece 10 kişide görülen’ kan gruplarının var olduğunu belirtti.

Prof. Ashley Toye, bağışla ile elde edilen kanın, aranan nitelikteki kana dönüştürüleceği bir üretim hattı oluşturmaya çalıştıklarını aktardı. Çalışmanın insanlı klinik deneyleri 10 sağlıklı insan üzerinde başladı. Deney kapsamında üretilmiş kan, bu kişilerin vücutlarında radyoaktif bir madde ile işaretlenerek takip ediliyor.

Ancak laboratuvar üretimi kanın taze olmasından kaynaklı olarak 120 tam gün ömürlü olacağı değerlendiriliyor. Araştırmacılar ileride daha az miktar, daha az aralıklı kan bağışına ihtiyaç duyulabileceğini ön görüyor.

Kan üretiminin maliyeti konusunda ise tartışmalar devam ediyor.

Vehaber Menu