Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi

Laboratuvar üretimi olan kanı, klinik çalışma kapsamında ilk kez bir insana nakledildi.
Laboratuvar üretimi olan kan, ilk kez bir insana nakledildi
2022-11-07 12:15:38   Güncelleme: 2022-11-07 12:15:38    

Birkaç yemek kaşığı miktarındaki kanın vücutta nasıl işlev göstereceği test edilecek. Araştırmanın amacı, kan bağışının yerini almak değil.

Araştırma Bristol, Cambridge, Londra’da ekipler tarafından yürütülüyor. Bilim insanları ciğerlerden vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerine odaklanıyor.

Araştırmanın amacı, kan bağışının yerini almak değil. Çalışma, hayati önemde olan ama çok nadir görülen kan gruplarını üretme amacı taşıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre sistem şu şekilde işliyor: Önce bağışla elde edilen 470 ml civarında bir kan alınıyor. Manyetik boncuklar ile kırmızı kan hücrelerine dönüşme özelliği olan kök hücreler ayrıştırılıyor.

Ayrıştırılan bu kök hücrelerin laboratuvar ortamında çoğalması sağlanıyor ve bunlar kırmızı kan hücresi olmaya yönlendiriliyor. Üç haftalık işlem sonunda yarım milyon kök hücresi bulunan havuzdan 50 milyar kırmızı kan hücresi elde ediliyor. Bunlar da filtrelenerek, nakil edilebilecek 15 milyar kırmızı kan hücresine kadar indiriliyor.

ÜRETİLEN KAN 120 TAM GÜN ÖMÜRLÜ OLACAĞI DEĞERLENDİRİLİYOR

Bristol Üniversitesi’nden Profesör Ashley Toye, bazı kan gruplarının çok nadir olduğunu söylüyor ve ‘sadece 10 kişide görülen’ kan gruplarının var olduğunu belirtti.

Prof. Ashley Toye, bağışla ile elde edilen kanın, aranan nitelikteki kana dönüştürüleceği bir üretim hattı oluşturmaya çalıştıklarını aktardı. Çalışmanın insanlı klinik deneyleri 10 sağlıklı insan üzerinde başladı. Deney kapsamında üretilmiş kan, bu kişilerin vücutlarında radyoaktif bir madde ile işaretlenerek takip ediliyor.

Ancak laboratuvar üretimi kanın taze olmasından kaynaklı olarak 120 tam gün ömürlü olacağı değerlendiriliyor. Araştırmacılar ileride daha az miktar, daha az aralıklı kan bağışına ihtiyaç duyulabileceğini ön görüyor.

Kan üretiminin maliyeti konusunda ise tartışmalar devam ediyor.

Vehaber Menu
Minibüs büyüklüğünde asteroit geçişlerinden biri: Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı Minibüs büyüklüğündeki 2023 BU, bugüne kadar Dünya'ya en çok yaklaşan asteroitlerden biri oldu. Asteroit, Dünya'ya 3600 kilometre yaklaştı "Bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlayacak" Bilim insanları, Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen 'kanyon benzeri' bir boşluğun, bugün Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlatacağını açıkladı. Uzmanlara göre, sürekli bir yüklü parçacık akışı bu boşluktan yayılabilir ve saatte 3 milyon kilometreye varan yüksek hızla ilerleyebilir. Bilim insanları 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdı Dünyanın koronavirüs pandemisinden geçtiği dönemde, bilim insanlarının 48 bin 500 yaşındaki bir virüsü canlandırdığı haberi geldi. Araştırma ekibi, kutupların erimesiyle insanlara bulaşma potansiyeli bulunan kadim virüslerin ortaya çıkıp canlanabileceği uyarısını yaptı. Kanlı Ay tutulması nedir, bugünkü tutulmanın özelliği ne? Bugün Kuzey ve Orta Amerika, Asya ve Okyanusya bölgelerinden görülebilecek Tam Ay Tutulması yaşanıyor. Dünyanın en küçük televizyonu üretildi: Posta pulu büyüklüğünde ABD’li bir start-up şirketi dünyanın en küçük televizyonunu üretti. Tiny Circuits adlı şirket, 15 mm ve 26 mm ekranlara sahip iki yeni tasarımını tanıttı. Minik televizyonlar fiyatları ile de dikkat çekti. Son ayların en güçlü Güneş patlaması: 'Dünya'yı etkileyebilir' ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş üzerindeki son aylarda görülen en kuvvetli patlamayı tespit etti. Uzmanlar, Güneş'teki patlamanın Dünya'yı etkileyebileceği yönünde uyarıda bulundu. 'Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vurabilir, sorunlar yaşanabilir' Dünya yarın küçük çaplı bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya olması bekleniyor. Fırtınanın boyutu küçük olsa da elektrik şebekeleri ve uydularda hafif sıkıntılar yaşanabilir. Avrupa Uzay Ajansı: '2021 QM1' Dünya'ya çarpmayacak Avrupa Uzay Ajansı'ndan iyi haber geldi. Daha önce dünyaya çarpacağı sanılan 2021 QM1 adlı asteroidin yörüngesi incelendi Mavi Gezegen'in güzergahında olmadığı tespit edildi. Yani 2052 için endişe edilen asteroidin dünyaya çarpma riski artık yok. Dünyanın en büyük bakterisi bulundu: Çıplak gözle görülebiliyor Bilim insanları, gözle görülüp bir cımbızla tutulabilecek büyüklükte bir bakteri türü bulduklarını açıkladı. Yüzümüzde yaşayan akarlar evrimleşiyor: İnsanların bir parçası haline geldiler Bilim insanlarına göre, insanların yüzlerinde yaşayan ve cilt dokusu üzerinde çiftleşen küçük parazitler, insanlarla simbiyotik bir varlık paylaşan canlılara evrimleşiyor.